LIMITOWANA OFERTA 1 + 1 batony kolagenowe Joint Bar czekolada-banan

Wybierasz się w długą podróż? Co robić, aby uniknąć obrzęków?
Wybierasz się w długą podróż? Co robić, aby uniknąć obrzęków?

Wybierasz się w długą podróż? Co robić, aby uniknąć obrzęków?

Wybierasz się w długą podróż? Co robić, aby uniknąć obrzęków?

Latanie samolotem to fascynujący sposób podróżowania, ale czasami wiąże się z nieprzyjemnym obrzękiem nóg. Zwłaszcza podczas lotów trwających dłużej niż 7 godzin. Jest to w większości nieszkodliwe zjawisko, które ustąpi samoistnie wkrótce po wylądowaniu.

Obsah

Jeśli jednak zauważysz, że stan utrzymuje się przez długi czas lub się pogarsza, bądź ostrożny. Może sygnalizować poważniejszą chorobę, taką jak zakrzepica żył głębokich, która wymaga intensywnej opieki medycznej. W tym artykule szczegółowo zajmiemy się jego przyczynami. Dodatkowo przekażemy Ci przydatne rady,  które warto przećwiczyć przed wyjazdem.

Jak dochodzi do obrzęku nóg podczas lotu?

Długie siedzenie, brak ruchu, odwodnienie, ucisk na zakończenia nerwowe. To najczęstsze przyczyny, które powodują obrzęk nóg w kostkach podczas lotu. Kiedy siedzisz przez długi czas w samolocie, mięśnie nóg nie kurczą się, wzrasta ciśnienie żylne w okolicach stóp i dochodzi do zastoju krwi. W miarę wydłużania się czasu lotu brak aktywności powoduje gromadzenie się płynów i krwi w kończynach dolnych (głównie w kostkach).

Dodatkowo w samolocie z niskim ciśnieniem powietrza często zapominamy o dostatecznym nawadnianiu organizmu podczas długich lotów. Stres związany z podróżą samolotem może prowadzić do wyboru napojów alkoholowych, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Wiele osób obawia się również nadmiernego picia z powodu częstych wizyt w toalecie. Prowadzi to jednak do odwodnienia organizmu i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu podczas długich lotów.

Częste skutki uboczne obrzęku nóg na pokładzie samolotu

Zwiększenie obwodu nóg i kostek

Opuchnięte nogi mają wyraźnie większy obwód w porównaniu do normalnego stanu. Czasami tak bardzo, że buty lub pończochy robią się ciasne i wrzynają się w skórę.

Zwiększona wrażliwość i dyskomfort

Opuchnięte nogi mogą być delikatne w dotyku i możesz odczuwać ucisk lub napięcie w nogach.

Uczucie ciężkich i zmęczonych nóg

Możesz nawet poczuć się tak, jakbyś dźwigał ciężar na nogach.

Zmiana koloru skóry

W niektórych przypadkach pojawi się zaczerwienienie skóry.

nepohodlie a opuch noh pri cestovani v lietadle

Czy obrzęk nóg spowodowany podróżą jest niebezpieczny?

U większości osób obrzęk podczas długich lotów jest tymczasowy. Są jednak przypadki, które sygnalizują znacznie poważniejszą sytuację, a mianowicie ostrą zakrzepicę żylną lub zakrzep. Ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli zauważysz którykolwiek z następujących objawów:

  • Obrzęk nóg nie ustąpił przez kilka godzin po wylądowaniu.
  • Jedna noga jest znacznie bardziej spuchnięta niż druga.
  • Wraz z obrzękiem pojawia się ból.
  • Skóra jest czerwona i gorąca.

Kto jest najbardziej narażony?

  • osoby cierpiące na cukrzycę,
  • osoby z nadwagą,
  • seniorzy,
  • osoby wykonujące siedzącą pracę,
  • kobiety w ciąży,
  • palacze.

opuch noh v lietadle a tehotenstvo

Postaw na profilaktykę: Wystarczy jedna kropla krwi

Czy jesteś w grupie ryzyka? Tworzenie się skrzepów krwi i ostra zakrzepica podczas lotów to rzadkie zjawisko, ale znając zagrożenia, można im skutecznie zapobiegać.

Diagnostyka kropli krwi za pomocą specjalnego mikroskopu Darkfield pozwala z dużym wyprzedzeniem wykryć występowanie we krwi fibryny, która powoduje zatykanie naczyń krwionośnych. I to nawet na etapie, kiedy nie widzisz jeszcze żadnych objawów. Nie wahaj się i zamów badanie przed planowaną podróżą.

Skuteczne rady, jak zapobiegać obrzękom podczas lotu

Aby zapobiec pojawieniu się obrzęków, polecamy  stosować się do następujących zaleceń:

 1. Pij wystarczającą ilość płynów

Picie odpowiedniej ilości wody może pomóc wypłukać z organizmu nadmiaru sodu, co przyczynia się do odwodnienia. Wystarczające spożycie płynów wspiera również prawidłowe funkcjonowanie krążenia krwi. Pomaga to utrzymać dobre krążenie krwi w nogach i minimalizuje możliwość gromadzenia się płynów.

Czy wiesz, że Twój organizm traci średnio 237 ml wody na godzinę lotu? Wynika to z suchego powietrza w samolocie, które jest porównywalne z tym na Saharze. W przypadku dziesięcio godzinnego lotu to więcej niż dwulitrowa butelka wody.

Regularny reżim picia stymuluje pracę nerek i opróżnianie pęcherza. Usuwa nadmiar toksyn z organizmu. Pij dużo wody na kilka dni przed podróżą, aby nie wejść na pokład samolotu odwodniony.

2. Unikaj słonych potraw przed i w trakcie podróży

Wysoka zawartość soli w diecie zwiększa ciśnienie osmotyczne w organizmie. Kiedy spożywasz nadmierne ilości soli, organizm musi zachować równowagę między solą a wodą. Aby zrównoważyć ciśnienie osmotyczne, przechowuje więcej soli w tkankach.

3. Pamiętaj o składnikach odżywczych w postaci suplementów diety 

Suplementy diety zawierające bioflawonoidy (hesperydynę, rutynę i kwercetynę) wspomagają przepuszczalność naczyń włosowatych dla płynów i soli.

 Hesperidin możesz uzupełnić np. atrakcyjną formą orzeźwiającego napoju Venadom o smaku soczystej pomarańczy. Wzbogacony jest o aminokwas L-argininę, który pomoże rozszerzyć naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko obrzęków nóg. Nawadnia organizm i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych.

 Dobra rada: Venadom jest dostępny w praktycznym opakowaniu, który możesz spakować do torebki lub bagażu podręcznego i przygotować napój  w dowolnym miejscu, np. na lotnisku lub w miejscu docelowym.

  Kolejnym cudem na opuchnięte stopy jest enzym proteolityczny nattokinase. Suplement ten pomaga rozkładać nadmierne ilości fibryny, a tym samym zwalcza tworzenie się zakrzepów krwi. Działa zapobiegawczo na wspomnianą już zakrzepicę.

 4.Kup skarpety uciskowe

Skarpety uciskowe to skuteczna profilaktyka obrzęków i powstawania zakrzepów. Zostały zaprojektowane tak, aby były wygodne. Zapewniają wsparcie mięśniom i zmniejszają nacisk na nogi. Poprawiają uczucie dyskomfortu spowodowanego długotrwałym siedzeniem.

kompresne ponožky pri ceste lietadlom

  Powinny być obowiązkowym wyposażeniem szczególnie dla ludzi  z grupy ryzyka: osób z nadwagą, seniorów i osób z zatkanymi żyłami.

5.Wybierz wygodne i praktyczne buty

Buty, w których będziesz podróżować, zdecydowanie nie powinny być nowe. Postaw na wygodę – szpilki są zupełnie nieodpowiednie. Tenisówki wykonane z przewiewnego materiału to idealny wybór. Możesz zdjąć buty podczas lotu i odciążyć stopy.

6.Zmieniaj pozycje podczas lotu

Jeśli to możliwe, zmieniaj pozycje w samolocie. Nie krzyżuj nóg, ponieważ dodatkowo ograniczy to krążenie krwi. W odstępach godzinowych wstań i spróbuj się przejść. Daj swoim mięśniom krótką rozgrzewkę. Podnoś i opuszczaj nogi, aby przywrócić krążenie krwi. Pomogą na przykład proste okrężne ruchy stóp w kostkach.

Skuteczne są również następujące ćwiczenia:

Alfabet

Wyciągnij jedną nogę przed siebie podczas siedzenia. Przez całe ćwiczenie trzymaj ją nad ziemią. Następnie czubkiem stopy zacznij rysować litery alfabetu od A do Z. Na koniec ćwiczenia zamień nogi.

Podniesienie pięty

Siedząc, naprzemiennie podnoś i opuszczaj pięty z ziemi 12 razy, tak aby stopa spoczywała na palcu. Powtórz ten proces jeszcze trzy razy. Pomiędzy powtórzeniami zrób 10-sekundową przerwę.

Naprzemienne wysuwanie nóg

Naprzemienne wysuwanie lewej i prawej nogi w taki sposób, aby ćwiczenie jak najbardziej przypominało chód. Powtórz ćwiczenie w trzech seriach z 10-sekundowymi przerwami.

Jak leczyć obrzęk nóg po przyjeździe?

Pomaga masaż pod prysznicem z letnią wodą, jak również kąpiel w wodzie morskiej. Kontynuuj naprzemienne fazy odpoczynku i ćwiczeń, które wykonywałeś w samolocie. Pomaga też pływanie. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody i ogranicz napoje zawierające kofeinę. Na przykład herbatki ziołowe zawierające pokrzywę, żurawinę i pietruszkę mają działanie odwadniające.