LIMITOWANA OFERTA 1 + 1 batony kolagenowe Joint Bar czekolada-banan

Wszystko, co musisz wiedzieć o ryzyku powstawania zakrzepów krwi i jaki ma związek z długimi lotami
Wszystko, co musisz wiedzieć o ryzyku powstawania zakrzepów krwi i jaki ma związek z długimi lotami

Wszystko, co musisz wiedzieć o ryzyku powstawania zakrzepów krwi i jaki ma związek z długimi lotami

Wszystko, co musisz wiedzieć o ryzyku powstawania zakrzepów krwi i jaki ma związek z długimi lotami

Prawdopodobnie słyszałeś o tzw. syndromie klasy ekonomicznej, to choroba, a jej przyczyną może być spędzenie kilku lub więcej godzin w pozycji siedzącej,czyli związek między zakrzepami krwi a podróżami lotniczymi. Jaki wpływ może mieć ten problem na Twoje przyszłe plany podróży? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zakrzepach krwi, ryzyku i sposobach ich zapobiegania.

Zakrzepica żylna - co to jest?

Mówiąc o ryzyku powstania zakrzepów krwi podczas podróży, zwykle jest to specyficzna forma, a mianowicie zakrzepica żył głębokich. Jest to stan potencjalnie zagrażający życiu, w którym zakrzep tworzy się głównie w jednej z żył głębokich kończyny dolnej. Te skrzepy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą oderwać się i dotrzeć do płuc. Następnie pojawia się stan zwany zatorem płucnym.

Hlboká žilová trombóza
Zakrzepica żył głębokich może przebiegać bezobjawowo, ale często towarzyszą jej:

  • Obrzęk stopy, kostki lub całej nogi,
  • Ból skurczy łydek
  • Silny ból stopy lub kostki, który jest trudny do opisania
  • Plama na skórze, która jest cieplejsza w dotyku niż reszta skóry
  • Najczęstsze objawy zatorowości płucnej:
  • Zawroty głowy
  • Ból w klatce piersiowej, który podczas kaszlu jest jeszcze silniejszy
  • Duszność
  • Szybkie bicie serca
  • Krwioplucie
  • Zasłabnięcie lub omdlenie

Jak tworzenie się skrzepów krwi ma związek z długimi lotami?

Długie siedzenie w ciasnych fotelach samolotu może prowadzić do spowolnienia krążenia krwi, co zwiększa ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Długotrwała bezczynność lub bezruch, a także suche powietrze w kabinie samolotu również przyczyniają się do ryzyka zachorowania.

Jednak ryzyko powstania zakrzepów krwi jest bardzo różne u poszczególnych pasażerów. Wpływa na to również długość lotu. Im dłuższy lot, tym większe ryzyko zakrzepicy. Jeśli planujesz latać przez 8 godzin lub dłużej i należysz do grupy ryzyka, powinieneś podjąć środki ostrożności.

Kto należy do grupy ryzyka?

Osoby powyżej 50 roku życia, a także osoby z nadwagą i palacze nie powinni zaniedbywać środków zapobiegawczych. Czynniki ryzyka obejmują również żylaki nóg, genetyczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i ciążę.

krvná zrazenina trombóza
Czy mogę latać samolotem, jeśli mam już zakrzep?

Jeśli w przeszłości chorowałeś na HTZ lub w Twojej rodzinie pojawiły się już zakrzepy krwi, nie oznacza to, że już nigdy nie będziesz mógł wsiąść do samolotu. Dobrze, że zdajesz sobie sprawę, że należysz do grupy ryzyka. Możesz skonsultować się z lekarzem i podjąć środki ostrożności.

Ogólne zalecenia obejmują:

  • siadanie na miejscu, w którym znajduje się wyjście ewakuacyjne. Te siedzenia oferują więcej miejsca
  • noszenie pończoch uciskowych
  • leki na rozrzedzenie krwi (konsultacja z lekarzem)
  • suplementy diety, który oczyszcza krew z nadmiernych ilości fibryny
  • podczas lotu ćwicz stopy i nogi
  • wstań kilka razy w trakcie lotu i przejdź korytarzem samolotu

Jeśli należysz do grupy ryzyka, zwróć szczególną uwagę na ubrania, które wybierzesz podczas podróży. Unikaj obcisłych spodni, luźne spodnie lub spodnie dresowe są najlepsze. Usiądź też tak, aby nogi się nie krzyżowały. I nie zapomnij o nawodnieniu i unikaniu alkoholu przed lotem i w trakcie.

Trombóza počas lietania
Ćwiczenia przeciw zakrzepom krwi

Ćwiczenia te może wykonywać każdy pasażer, nie tylko ci z grupy ryzyka. Ponadto, jeśli wybierasz się w dłuższą podróż samochodem lub autobusem, od czasu do czasu ćwicz nogi.

  1. Możesz spróbować bardzo prostego ćwiczenia - rozprostuj nogi i zegnij kostki, powtórz je 10 razy z rzędu.
  2. Zdejmij buty i dokładnie podciągnij palce u nóg, a następnie ściśnij je i rozsuń.
  3. Jeśli nie masz miejsca na wyprostowanie nóg przed sobą, spróbuj położyć całe stopy na podłodze, a następnie mocno wepchnąć stopy w podłogę, zgiąć palce u nóg i unieś pięty z zgiętymi palcami. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Substancje naturalne jako silna ochrona przed zakrzepami krwi

W poszukiwaniu naturalnych środków pomagających w zakrzepicy żył głębokich, naukowcy zdefiniowali dwa skuteczne składniki. Są to kora francuskiej sosny morskiej, naturalny ekstrakt bogaty w polifenole i nattokinazę, enzym z soi fermentowanej przez Bacillus natto.

Nattokinaza jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu i naczyń krwionośnych. Rolą nattokinazy w organizmie jest utrzymanie produkcji fibryny w normalnych wartościach, typowych dla zdrowego człowieka. Rozpuszcza skrzepy krwi w naczyniach krwionośnych (zakrzepy), co zmniejsza ryzyko udaru. Zwiększa przepływ krwi w naczyniach serca, zapobiegając w ten sposób zawałowi serca. Jest najskuteczniejszym produktem naturalnym o działaniu fibrynolitycznym (rozpuszczanie skrzepów krwi).

enzým nattokináza prevencia pred krvnými zrazeninami
Na pierwszym miejscu jest zapobieganie

Zdrowy styl życia, regularne ćwiczenia, nawodnienie i zbilansowana dieta to dla większości ludzi gwarantowana droga do zdrowego układu naczyniowego. Oczywiście niektóre diagnozy rodzinne nie mogą dotyczyć nikogo z nas. Jednak w tym przypadku ważne jest, aby znać swoje zdrowie i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nie wyrządzić więcej szkody.

Aby zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi nie tylko podczas podróży samolotem, polecamy enzym Nattokinase, który jest odpowiedni:

  • Dla wszystkich, którzy chcą mieć czysty krwioobieg bez nadmiernej fibryny
  • Na tzw. syndrom klasy ekonomicznej (obrzęki nóg spowodowane długimi i częstymi lotami)
  • Dla osób starszych (z wiekiem ludzie czują mniejsze  pragnienie. Im mniej piją płynów, tym gęstsza krew i większe ryzyko powstania pajęczyny fibryny)
  • Dla szybszej regeneracji po kontuzjach i operacjach sportowych