Tauryna jest aminokwasem półniezbędnym, co oznacza, że organizm może ją wytworzyć, ale w niewystarczających ilościach. Po glutaminie jest to aminokwas występujący najczęściej w organizmie. Najwięcej go występuje w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i mózgu. Najwyższe stężenie tauryny występuje w sercu.
Produkcja tauryny maleje wraz z wiekiem, a także pod pewnymi warunkami, np.: w sytuacjach stresowych lub podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego.
Tauryna korzystnie wpływa na tłumienie zmęczenia u kierowców, utrzymanie koncentracji i koncentracji w wymagającej pracy, przyczyniając się do poprawy odporności psychicznej i tolerancji na stres. Jednocześnie przyczynia się do poprawy wchłaniania tłuszczów i witamin oraz wspomaga regenerację po ciężkim treningu. Przyjmowanie tauryny może przyczynić się do poprawy aktywności i funkcjonowania mózgu nawet w starszym wieku. Korzystnie wpływa na wrażliwość komórek na insulinę, co ułatwia transport glukozy z krwi do komórek.
Tauryna przyczynia się do regulacji poziomu wapnia w komórkach mięśniowych. Może zmniejszać zmęczenie i poprawiać wytrzymałość podczas aktywności fizycznej, a badania sugerują, że suplementacja tauryną może poprawić wydajność podczas ćwiczeń aerobowych. Ma właściwości przeciwutleniające, które chronią komórki mięśniowe przed uszkodzeniami spowodowanymi intensywnym wysiłkiem fizycznym i stresem oksydacyjnym. Tauryna może również przyspieszyć regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym, redukując uszkodzenia mięśni. Bierze udział w trawieniu i metabolizmie tłuszczów, co może zoptymalizować wykorzystanie energii podczas ćwiczeń. Ponadto może pomóc w regulacji równowagi elektrolitowej organizmu, co może poprawić nawodnienie, a tym samym wydajność podczas ćwiczeń.
Taurine zawiera:
- Tauryna - półniezbędny aminokwas siarkowy, który organizm może syntetyzować z metioniny i cysteiny przy udziale witaminy B6.