LIMITOWANA OFERTA 1 + 1 batony kolagenowe Joint Bar czekolada-banan

Suplementy diety z kolagenem: jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?
Suplementy diety z kolagenem: jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?

Suplementy diety z kolagenem: jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?

Suplementy diety z kolagenem: jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?

W ostatnim czasie można dużo  usłyszeć o  kolagenie. Można powiedzieć, że żyjemy w okresie kolagenowego szaleństwa. Jak  wybrać ten właściwy, taki, który będzie naprawdę wysokiej jakości i skuteczny oraz przyniesie nam oczekiwane efekty?

Obsah

Popularność kolagenu w suplementach diety zaczęła się około dwunastu lat temu. W tym czasie japońscy naukowcy odkryli, że suplementacja peptydów kolagenowych (enzymatycznie rozszczepiona cząsteczka kolagenu na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząsteczki) znacząco przyczynia się do poprawy kondycji stawów i mięśni. Odkrycie to zapoczątkowało ogromną falę produkcji kolagenowych suplementów diety – najpierw wspomagających pracę układu mięśniowo-szkieletowego, a później także odżywiających włosy, skórę i paznokcie.

Kolagen na stawy, ale i skórę – czy to ten sam rodzaj kolagenu?

Kolagen jest białkiem pełnym aminokwasów, a jego obecność jest kluczowa w naszym organizmie. Jednak ludzkie ciało ma kilka rodzajów kolagenu. Z biochemicznego punktu widzenia wyróżniamy dwa rodzaje kolagenu, mianowicie włóknisty i nie włóknisty.

Czy wiesz, że naczynia krwionośne zawierają 10-25% kolagenu, chrząstka stawowa 50-70% kolagenu, skóra 50-70%, kości 80-90%, płuca 10%, wątroba 4% i ścięgna 80-90%?

Kolagen typu 1 składa się z aminokwasów glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny. Występuje w kościach, skórze, ścięgnach, rogówce i zębach. Stanowi do 90% całkowitego kolagenu w organizmie, dlatego stosowanie tego typu kolagenu w suplementach diety należy do najczęstszych - jest to najbardziej naturalne dla organizmu człowieka. Kolagen typu 2 znajduje się w chrząstce stawowej i zawiera więcej hydroksylizyny. Kolagen typu 3 w ludzkim ciele występuje głównie w młodych tkankach, w skórze, naczyniach krwionośnych i włóknach nerwowych. Jego skład jest zbliżony do kolagenu typu 1.

Kolagen dla wszystkich pokoleń

Wiele źródeł często sugeruje, że kolagen jest przeznaczony przede wszystkim dla skóry starszego pokolenia lub starzejącej się, ale jest to informacja nieprawdziwa.

Faktem jest, że synteza kolagenu stopniowo spada od 25 roku życia.

Kolagen odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, a objawami utraty kolagenu mogą być matowa, zwiotczała skóra ze zmarszczkami i rozszerzonymi porami, a także łamliwe paznokcie i włosy. Brak kolagenu negatywnie wpływa również na cały układ mięśniowo-szkieletowy – kości, ścięgna, więzadła, chrząstki i tkankę łączną, a także naczynia krwionośne.

Jeśli więc mamy wystarczającą ilość kolagenu w naszym organizmie, zapobiegają bólom mięśniowo-szkieletowym, zapewniamy zdrowy układ sercowo-naczyniowy oraz zdrowszy wygląd skóry, włosów i paznokci. Dla organizmu człowieka pożądane jest, aby poziom kolagenu w organizmie był wystarczający, a w przypadkach, gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować optymalnej ilości kolagenu, najwłaściwszym i najłatwiejszym sposobem jest przyjmowanie kolagenu w suplementach diety.

Uzyskaj piękną skórę i zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy z wystarczającą ilością kolagenu w organizmie. Brak kolagenu może powodować zmarszczki, rozszerzone pory, łamliwość włosów i paznokci oraz negatywnie wpływać na kości, ścięgna, więzadła i naczynia krwionośne. Jeśli nie dostarczasz wystarczającej ilości kolagenu, możesz go łatwo uzupełnić w postaci kolagenowych suplementów diety, a tym samym zapobiec bólom mięśniowo-szkieletowym oraz problemom z sercem i naczyniami krwionośnymi.

Jaka forma kolagenu jest najlepsza dla organizmu 

Przy wyborze kolagenu jednym z najważniejszych czynników jest forma, w jakiej kolagen występuje. Niemodyfikowana cząsteczka kolagenu - generalnie nie jest wystarczająco rozpuszczalna, raczej jest strukturą nierozpuszczalną, dlatego nie nadaje się do stosowania w suplementach diety. Wręcz przeciwnie, najlepiej przyswajalna forma jest hydrolizowana. W wyniku hydrolizy kolagen rozkłada się na mniejsze części - peptydy kolagenowe, o mniejszej masie cząsteczkowej. Twierdzenie, że kolagen wytwarzany w procesie hydrolizy jest najwyższej jakości, jest uzasadnione, ponieważ ta obróbka sprawia, że ​​jest on lepiej przyswajalny w jelicie cienkim, a tym samym znacznie bardziej efektywny dla organizmu człowieka.

Kolejną zaletą jest to, że kolagen w postaci peptydów kolagenowych w naturalny sposób wspomaga tworzenie własnego kolagenu poprzez fakt, że organizm samodzielnie tworzy własną najkorzystniejszą cząsteczkę kolagenu z małych fragmentów.

Naturalne źródła kolagenu, jak je rozpoznać?

Obecnie rozwinął się trend, który ma nazwę - kolagen roślinny. Ale czy rzeczywiście istnieje kolagen, który jest wyłącznie pochodzenia roślinnego i jest odpowiedni dla wegan? Od niepamiętnych czasów źródła naukowe twierdzą, że kolagen jest białkiem zwierzęcym, co oznacza, że ​​jeśli kolagen ma być kolagenem, to nie może być pochodzenia roślinnego. Często przy produkcji produktów wegańskich zwanych „kolagenem roślinnym” wykorzystuje się pełzającą roślinę pustynną, choć jej cząsteczki mają podobne właściwości do kolagenu zwierzęcego, ale etykieta kolagen zdecydowanie do niej nie należy.

Kolagen bydlęcy (bydlęcy , wołowy) i wieprzowy pozyskiwany jest odpowiednio ze skóry i kości zwierząt, które zawierają duże ilości kolagenu typu 1 i 3. Kolagen wieprzowy jest najbardziej podobny w swojej cząsteczce do naszego kolagenu ludzkiego. Z tego powodu może skutecznie poprawiać jakość ludzkiej skóry, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych.

Kolagen morski (rybi) pozyskiwany jest z łusek (kości) i skóry głównie gatunków ryb morskich (zwykle ryb zimnowodnych, takich jak dorsz czy łosoś). Zawiera dużą ilość kolagenu typu 1. W porównaniu do kolagenu wieprzowego czy ludzkiego są to mniejsze cząsteczki.

Idealny kolagen dla uzyskania młodzieńczego wyglądu skóry, pięknych i zdrowych włosów oraz paznokci

Wybierając kolagen do poprawy wyglądu skóry, należy zdawać sobie sprawę, że chociaż kolagen przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek, to do kompleksowej pielęgnacji nasza skóra potrzebuje innych substancji aktywnych ze względu na swoją własną strukturę (np. kwas hialuronowy, elastyny), który wraz z kolagenem działa naprawdę skutecznie i przyniesie upragniony efekt.

Nasza skóra składa się z kilku części i naturalnie zawiera szereg innych ważnych substancji  dla zachowania jej elastyczności i nawilżenia. Dlatego jeśli szukasz naprawdę funkcjonalnego eliksiru piękna, warto sięgnąć po suplement diety o złożonym składzie, w którym każdy dodany składnik spełnia swoją funkcję i tym samym zwielokrotnia uzyskany efekt.

Polecamy, aby odżywka do odżywiania skóry zawierała nie tylko kolagen, ale także:

  • Elastyna, która hamuje rozpad enzymu elastazy i sprzyja tworzeniu się włókien elastyny, które występują pomiędzy włóknami kolagenu.
  • Keratyna, która znajduje się w powierzchownej części skóry, ale jest również głównym składnikiem włosów i paznokci. Zawiera aminokwasy siarkowe (cysteinę, metioninę, serynę i kwas glutaminowy), które skutecznie wspomagają tworzenie własnej keratyny oraz tworzenie zdrowych keratynocytów, komórek powierzchniowych skóry.
  • Ceramidy, które występują w naskórku jako „lipidy naskórkowe” i zapobiegają utracie wody ze skóry zimą i przy chłodnej pogodzie. Odgrywają ważną rolę w utrzymaniu bariery wodnej skóry. Zwiększają nawilżenie skóry, zmniejszają jej napięcie, zwiększają elastyczność skóry, a tym samym zapobiegają pojawianiu się zmarszczek. Nadają skórze miękką i gładką teksturę.
  • Kwas hialuronowy, często określany jako „naturalny środek nawilżający”, wiąże do 1000 razy więcej niż sam waży w cząsteczkach wody. Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność skóry do tworzenia kwasu hialuronowego, dlatego wskazane jest stosowanie go do skóry. Nawilża włókna elastyny ​​i kolagenu oraz chroni je przed wysuszeniem. Tworzy lepki żel, który transportuje składniki odżywcze i odpady do i ze struktur komórkowych oraz wspomaga tworzenie kolagenu i elastyny.
  • Cytrulina, która w organizmie przekształca się w L-argininę, a następnie w NO (tlenek azotu), dzięki czemu zapewnia ukrwienie skóry, cebulek włosów i paznokci.
  • Witaminy dla pięknej skóry, zdrowych włosów i paznokci takie jak selen, witaminy z grupy B.
  • Witamina C jest ważna dla tworzenia kolagenu, ale jednocześnie dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym pochłania wolne rodniki i stymuluje wzrost fibroblastów, które wspierają tworzenie kolagenu i elastyny.

TIP: Odżywka kolagenowa dla skóry, włosów i paznokci – przy jej wyborze należy pamiętać, że organizm człowieka w pierwszej kolejności wchłania kolagen w miejscach, w których wykryje pierwotny niedobór. Oznacza to, że jeśli masz braki kolagenu w stawach, to najpierw dostarczy go tam. Dlatego zalecamy w pierwszej kolejności dostarczenie kolagenowej odżywki do układu mięśniowo-szkieletowego, a dopiero potem sięgnąć po odżywkę kolagenową na włosy, skórę i paznokcie.

Jak skutecznie uzupełnić kolagen w stawach?

Kolagen w układzie mięśniowo-szkieletowym znajduje się w około 67% w chrząstce stawowej, 80% w więzadłach i 90% w ścięgnach. Chrząstka stawowa nie ma unerwienia ani naczyń krwionośnych ani limfatycznych. Dzięki temu woda i drobne cząsteczki najłatwiej przenikają do stawu, dlatego warto sięgać po odżywki na stawy zawierające wysoko przyswajalne peptydy kolagenowe (konkretnie rozszczepiony kolagen natywny). Jednocześnie peptydy kolagenowe zwiększają syntezę kolagenu typu II w chondrocytach.

Dla maksymalnej skuteczności zaleca się przyjmowanie co najmniej 10 g kolagenu dziennie przez co najmniej 12 tygodni.

Jednak skuteczne odżywianie stawów powinno zawierać oprócz kolagenu inne najlepsze dla nich składniki, w szczególności:

  • Glukozamina i siarczan chondroityny, które pomagają odbudować chrząstkę stawową i chronić ją przed zużyciem.
  • Wapń i magnez w postaci organicznej, które są ważne dla utrzymania dobrego stanu kości i wspierania prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego.
  • Witamina C, która skutecznie przyczynia się do wchłaniania kolagenu, a także do jego własnego powstawania w organizmie człowieka.

Często zadawane pytania dotyczące kolagenu

Ile kolagenu potrzebujemy dziennie?

Zaleca się przyjmowanie co najmniej 10 g kolagenu dziennie.

Czy mogę przedawkować kolagen?

Nie. Dzięki temu, że kolagen jest naturalną substancją dla naszego organizmu i znajduje się w skórze, włosach, paznokciach, stawach i naczyniach krwionośnych, organizm rozprowadza otrzymaną ilość kolagenu we własnej proporcji do miejsc, w których go brakuje.

Jaki jest sposób przyjmowania kolagenu?

Przy zalecanej dziennej porcji 10 g, optymalnie jest, jeśli jesteś w stanie przyjąć nawet taką ilość. Kapsułka może pomieścić maksymalnie 600 mg czystego kolagenu, dlatego wskazane jest przyjęcie większej ilości w postaci napoju, który przygotowujesz na świeżo.

Kiedy zacznę widzieć efekt?

Pierwsze efekty możesz zobaczyć już po 1 miesiącu regularnego stosowania. Jeśli jednak zdecydujesz się na produkt złożony, który zawiera inne substancje aktywne, możesz zauważyć efekt znacznie wcześniej.

Czy kolagen jest odpowiedni dla dzieci?

Kolagen nadaje się również dla dzieci, które aktywnie i intensywnie uprawiają sport, szybko rosną lub wracają do zdrowia po urazach narządu ruchu.