Usprawiedliwiamy się złą pogodą, nie chcemy, żeby dzieci zachorowały. Ale jest wręcz przeciwnie – przebywanie na zewnątrz przy każdej pogodzie to świetny sposób na zahartowanie i wzmocnienie odporności.
Abyś nie siedział tylko na kanapie przez całe święta, przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących zajęć sportowych, które nie tylko utrzymają całą rodzinę w formie, ale jeśli wybierzesz odpowiednią aktywność, wszyscy będziecie się dobrze bawić.
Jak nie dać się zniechęcić
Zimą odstrasza nas nie tylko chłód, ale także w co się ubrać. Odpowiednio dobrana odzież to podstawa. Jeśli jesteś ubrany na cebulę i nadal jest ci zimno, koniecznie zabierz na wycieczkę gorącą herbatę w termosie i małą przekąskę. Jeśli pozwolisz dzieciom na swobodną zabawę, rozwiną one swoją wyobraźnię i zdolności motoryczne. Nasze dzieci również muszą wentylować stres i napięcie, nie tylko my.
Sanki i bobsleje po prostu zima muszą być!
Najpopularniejszą zimową aktywnością dzieci jest jazda na sankach. Jazda na sankach nie wymaga specjalnych umiejętności ruchowych. Wystarczy mieć sprawne sanki, najlepiej z oparciem i wjechać łagodnym wzniesieniem. Możesz funkcjonalnie wykorzystać sanki zimą jako środek transportu zamiast wózka. Dzieci świetnie się bawią ciągnąc sanki pod górę, ale też sprawiają dorosłym nie lada frajdę, gdy muszą ciągnąć sanki razem z dziećmi pod górę. Jeśli dzieci same ciągną sanki trenują głównie swoją wytrzymałość i koordynację ruchową.
Naprawdę każdy może jeździć na bobslejach
Druga ulubiona czynność dzieci i dorosłych są bobsleje. Są niedrogie, dzieci mogą się na nich odbić, mają hamulce, dzięki czemu mogą zwolnić, nie potrzebują pomocy dorosłych.
Narciarstwo i snowboard dla bardziej wymagających
Wielu rodziców odkłada jazdę na nartach na później, kiedy ich dziecko jest starsze. Ale najbardziej idealny wiek do nauczania dzieci to od trzech do czterech lat. Im szybciej tym lepiej. Małe dzieci się nie boją, upadki nie bolą ich tak bardzo jak dorosłego. Im człowiek starszy, tym silniejszy lęk przed upadkiem. Cóż, nie wszyscy rodzice mają cierpliwość do dzieci. Na początek wystarczy, że wyprowadzimy je na niewielkie wzniesienie za domem i pozwolimy im przyzwyczaić się do sprzętu.
Jazda na snowboardzie jest bardziej wymagająca, ale nie musisz jej odkładać na przyszłość. Ci, którzy są dobrzy w innych sportach, uczą się szybciej, ponieważ opanowali już pewne wzorce ruchowe. Jeśli jesteście rodzicami, którzy nie jeżdżą na nartach czy snowbordzie, zostawcie lekcje instruktorom.Jeśli chcesz bawić się z całą rodziną, zapłać za całodniową lekcję w szkółce narciarskiej. Nie tylko spędzicie razem czas, ale także nauczycie się czegoś nowego lub poprawicie stare błędy.
Narciarstwo nie musi być drogim sportem. Wystarczy obejść znajomych i krewnych, konserwowany sprzęt można znaleźć nawet na bazarze, nie trzeba od razu kupować nowych nart i butów narciarskich.
Narciarstwo biegowe jako alternatywa dla narciarstwa
Jeśli starsze dziecko nie chce jeździć na nartach i czuje się za duże na sanki, narciarstwo biegowe jest idealną alternatywą. Jest to relaksujący sport, w którym angażujesz całe ciało, ale jednocześnie możesz zrelaksować się na łonie natury, nie czekając na wyciąg. Narciarstwo biegowe jest mniej wymagające technicznie i może je uprawiać prawie każdy, nawet mniejsze dzieci.
Łyżwiarstwo
Jeśli nie masz w zasięgu ręki ośrodka narciarskiego, ale jednocześnie nie chcesz, aby Twoje dziecko przegapiło zimowe zabawy możecie jechać na lodowisko. Jeśli nie masz łyżew, nie martw się, często wypożyczają je tam za symboliczną opłatą. Podczas gdy dziewczęta będą preferować bardziej eleganckie łyżwiarstwo figurowe, chłopcy będą bardziej skłaniać się ku hokejowi. Podczas jazdy na łyżwach trenują nie tylko koordynację ciała, ale także cierpliwość i koncentrację.
Turystyka zimowa
Zaletą jest to, że na danej trasie jest mniej turystów niż latem, bo zimno i mróz ich zniechęcają. Podczas wędrówek dzieci mają okazję ulepić bałwana, pobawić się z rodzeństwem, dowiedzieć się czegoś nowego o śpiącym krajobrazie pod śniegiem i cyklu w przyrodzie.
Czasem wystarczy spacer po okolicy, po lesie, ale warto też wybrać się na słynne szlaki turystyczne, gdzie można podziwiać piękno zamarzniętej przyrody. Zimowe wędrówki to tania i łatwa alternatywa dla innych aktywności. Trzeba się tylko odpowiednio ubrać, bo w górach pogoda szybko się zmienia.
Skitouring / „skialpinizmus“
Ceny karnetów w kurortach wciąż rosną, więc nie każdego stać na kilkudniowy rodzinny wyjazd na narty. W czasie lockdownu, kiedy ośrodki narciarskie nie działały,skitouring był alternatywą dla jazdy na nartach. W tym okresie ten rodzaj sportu stał się bardzo popularny, na stokach było więcej skialpinistów niż zwykle, a ich liczba stale rośnie. Skitouring to coś w rodzaju wędrówki na nartach, której celem jest wejście na wybrane wzniesienie, a następnie jazda na nim.
Rzucanie śnieżkami
Rzucanie śnieżkami nie jest sportem, ale może być świetną zabawą, która odwróci uwagę całej rodziny w sezonie zimowym. Podczas tej zabawy rozwijane są zdolności motoryczne i koordynacja, a także celność - rzucanie do celu.
Jeśli nadal wolisz siedzieć w domu w cieple, mamy dla Ciebie również kilka wskazówek, jak ugościć całą rodzinę w domowym zaciszu.
Gry towarzyskie są idealne na długie zimowe wieczory. Są na rynku od zawsze, trzeba tylko wybrać. Wspólne czytanie książek jest idealnym sposobem na rozwijanie dziecięcej wyobraźni i słownictwa. Zimą ptaki mają pożywienie ukryte pod warstwą śniegu, więc bardzo im pomożesz, jeśli wspólnie zbudujecie dla nich karmnik. Uszczęśliwi to zarówno ciebie, jak i ptaki.
Pieczenie pierników na święta to tradycja w niejednym domu, więc skorzystajcie z tego i upieczcie je razem z dziećmi.Pozwólcie im udekorować, wesprzecie ich nie tylko samodzielność, ale i kreatywność
Rodzice często planują dzień, decydują, co będzie cała rodzina robić,spróbujcie zrobić wyjątek i pozwolić dzieciom zaplanować jeden lub dwa dni. Zobaczycie, czym Was zaskoczą.