Probiodom zawiera aż 8 rodzajów kultur probiotycznych, które utrzymują odpowiednią równowagę dobrych bakterii jelitowych, a tym samym przyczyniają się do prawidłowego trawienia. Zamieszkują wszystkie części układu pokarmowego, od żołądka aż po jelito grube. 6 miliardów bakterii probiotycznych w zalecanej dziennej porcji. Pożyteczne bakterie jelitowe są zdolne do wytwarzania witamin (K, grupa B) oraz kwasów organicznych (kwas mlekowy i octowy), które optymalizują pH jelit.
Większość bakterii żyje w układzie pokarmowym, gdzie wpływają na ogólne trawienie, funkcje błon śluzowych i mechanizmy odpornościowe jelit. Skład pokarmu wpływa również na mikroflorę jelitową. Nadmierne ilości białka zwierzęcego powodują przerost „gnijących” bakterii i odwrotnie, wystarczająca ilość węglowodanów złożonych wspomaga wzrost bakterii kwasu mlekowego, które są niezbędne dla zdrowej mikroflory jelitowej. Do tych bakterii należą również bakterie probiotyczne.
Probiodom uzupełniony jest o składnik prebiotyczny (inulinę i fruktooligosacharydy – FOS), który wspomaga żywotność i wzrost przyjaznych bakterii jelitowych, zwłaszcza bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego. Rozbijają one złożone cząsteczki FOS, tworząc substancje, które stwarzają niekorzystne warunki do wzrostu i namnażania się niepożądanych bakterii.
Probiodom zawiera:
- 4 szczepy pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus W22, Lactobacillus plantarum W21, Lactobacillus paracasei W20, Lactobacillus salivarius W24)
Ten typ bakterii występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym, pochwie, mleku matki i skórze. Ich rolą jest zapobieganie rozwojowi bakterii chorobotwórczych wywołujących stany zapalne jelit i biegunkę. Zakwaszają środowisko jelitowe wytwarzając kwas mlekowy, zapobiegając m.in. salmonelli. Zapobiega grzybicy pochwy oraz pozytywnie wpływa na czynność cewki moczowej, gdzie zwalcza również Escherichia coli (hamuje jej wzrost i tym samym przyspiesza np. leczenie stanów zapalnych układu moczowego) - 2 szczepy bifidobakterii (Bifidobacterium lactis W51 i W52)
To rodzaj bakterii, których główną funkcją jest trawienie błonnika i innych złożonych węglowodanów. Trawiąc błonnik, produkują zdrowe kwasy tłuszczowe, które są ważne dla zdrowia jelit, a także pomagają radzić sobie z głodem. - Lactococcus lactis W19
To bakteria, która w połączeniu z mlekiem i za pomocą enzymów bakteryjnych tworzy cząsteczki energii laktozy (ATP). Produktem ubocznym ATP jest kwas mlekowy, który ogranicza rozmnażanie się i wzrost szkodliwych drobnoustrojów i patogenów w jelitach. - Enterococcus faecium W54
Przywraca równowagę flory jelitowej, odpowiada również za prawidłowe trawienie. Selen zwiększa swoją aktywność. Ma zdolność przylegania do ściany jelita i gromadzenia się wśród innych pożytecznych bakterii jelitowych, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się patogenów przez błonę śluzową jelita do krwi.