POSTĘPOWANIE REKLAMACYJNE
POSTĘPOWANIE REKLAMACYJNE
Sklep internetowy www.kompava.pl
I. Dane identyfikacyjne przedsiębiorcy
1.1. Niniejsza Procedura Reklamacyjna (zwana dalej "OWU") reguluje stosunki prawne pomiędzy Spółką
Nazwa firmy: KOMPAVA spol. s r. o.
Siedziba: Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 915 01, Republika Słowacka
Zarejestrowana w Rejestrze Handlowym Sądu Rejonowego w Trenczynie, dział: Sro, wpis nr 10030/R
REGON: 36 293 296
Numer identyfikacji podatkowej: 2020181724
Numer NIP: SK2020181724, zgodnie z §4, rejestracja z 1.3.1998 r.
Konto bankowe: SK 29 0900 0000 0051 8203 0966
Sprzedawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług
(zwany dalej "Sprzedawcą" lub "Sprzedawcą") oraz każdą osobę będącą Kupującym produktów oferowanych przez Sprzedawcę na stronie internetowej Sprzedawcy i która działa w sytuacji konsumenta w rozumieniu innych postanowień niniejszych Ogólnych Warunków oraz odpowiednich ustaw definiujących konsumenta, w ramach obowiązującego ustawodawstwa Republiki Słowackiej, w szczególności następujących ustaw: Ustawa nr 108/2024 Dz. U. o ochronie konsumentów oraz o zmianie niektórych ustaw, z późniejszymi zmianami, Ustawa nr 40/1964 Dz.U., Kodeks cywilny, z późniejszymi zmianami, z wyjątkiem określonym w punkcie 4.4 niniejszej Procedury reklamacyjnej, która reguluje stosunek prawny między Sprzedawcą a Kupującym, który nie działa w pozycji konsumenta.
1.2. Kontakt mailowy i telefoniczny do Sprzedawcy to:
E-mail: obchod@kompava.sk
Nr telefonu: 032/77 400 11
1.3 Adres do wysyłania dokumentów, reklamacji, odstąpień od umów to:
KOMPAVA spol. s r. o., Piešťanská 1202/44, 915 01 Nové Mesto nad Váhom,
Słowacja
II. Postanowienia podstawowe
2.1. Postępowanie reklamacyjne reguluje stosunki prawne pomiędzy Kupującymi będącymi konsumentami a Sprzedawcą.
III. Skorzystanie z prawa do odpowiedzialności za wady
3.1. Kupujący może skorzystać z uprawnień z tytułu odpowiedzialności za wady tylko wtedy, gdy wada została zgłoszona Sprzedającemu bez zbędnej zwłoki, nie później niż 24 miesiące od otrzymania rzeczy. Jeżeli w tym terminie nie złoży reklamacji dotyczącej wady, uprawnienia wynikające z odpowiedzialności za wady wygasają.
IV. Odpowiedzialność za wady
4.1. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za każdą wadę, którą rzecz sprzedana posiada w chwili jej wydania i która ujawni się w ciągu dwóch lat od wydania rzeczy.
4.2.W przypadku, gdy przedmiotem zakupu jest rzecz z elementami cyfrowymi, w odniesieniu do której treści cyfrowe lub usługa cyfrowa mają być dostarczane w sposób ciągły przez uzgodniony okres, sprzedawca ponosi odpowiedzialność za każdą wadę treści cyfrowych lub usługi cyfrowej, która wystąpi lub ujawni się w trakcie trwania umowy, nie później jednak niż przez okres dwóch lat od dostarczenia rzeczy z elementami cyfrowymi.
4.3.In przypadku rzeczy używanej strony mogą ustalić krótszy okres odpowiedzialności Sprzedawcy za wady niż w pkt. 4.1 i 4.2, nie krótszy jednak niż rok od dnia wydania rzeczy.
4.4. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za każdą wadę, którą rzecz sprzedana ma w chwili jej wydania Kupującemu i która ujawni się w ciągu 6 miesięcy od wydania rzeczy, jeżeli Kupujący nie będzie działał w sytuacji konsumenta.
V. Uprawnienia wynikające z odpowiedzialności za wady
5.1.Jeżeli Sprzedający ponosi odpowiedzialność za wadę rzeczy sprzedanej, Kupujący ma prawo do usunięcia wady poprzez naprawę lub wymianę, prawo do rozsądnego rabatu od ceny zakupu lub prawo do odstąpienia od Umowy sprzedaży
5.2. Kupujący może odmówić zapłaty ceny zakupu lub jej części do czasu wywiązania się przez sprzedającego ze swoich obowiązków wynikających z odpowiedzialności za wady, chyba że kupujący zalega z zapłatą ceny zakupu lub jej części w momencie reklamacji wady. Kupujący zapłaci cenę zakupu bez zbędnej zwłoki po spełnieniu przez Sprzedającego swoich zobowiązań.
5.3. Kupujący może skorzystać z uprawnień wynikających z odpowiedzialności za wady, w tym z uprawnienia wynikającego z punktu 5.2, tylko wtedy, gdy Kupujący złożył reklamację wady w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady, nie później niż po upływie terminu określonego w punktach 4.1 do 4.3 niniejszej Procedury Reklamacyjnej.
5.4. Wykonywanie uprawnień wynikających z odpowiedzialności za wady nie wyłącza prawa Kupującego do odszkodowania za szkodę spowodowaną wadą.
VI. Reklamacja wady
6.1. Wadę można reklamować w każdym z lokali Sprzedawcy, u innej osoby, o której Sprzedawca poinformował Kupującego przed zawarciem umowy lub przed wysłaniem zamówienia, lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość pod adresem siedziby lub miejsca prowadzenia działalności Sprzedającego lub pod innym adresem, o którym Sprzedawca poinformował Kupującego przy zawarciu umowy lub po zawarciu umowy.
6.2. Jeżeli Kupujący złożył reklamację na wadę przesyłki pocztowej, której przyjęcia odmówił Sprzedający, przesyłkę uważa się za doręczoną w dniu odmowy.
6.3. Sprzedawca dostarczy Kupującemu pisemne potwierdzenie reklamacji wady niezwłocznie po zgłoszeniu wady przez Kupującego. W potwierdzeniu reklamacji wady Sprzedawca określi termin, w którym wada zostanie usunięta zgodnie z § 507 ust. 1 ustawy nr 40/1964 Dz.U., Kodeks cywilny, z późniejszymi zmianami. Termin, o którym powiadomiono na podstawie zdania poprzedniego, nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia, w którym wada została zgłoszona, chyba że dłuższy termin jest uzasadniony obiektywną przyczyną niezwaną przez sprzedawcę.
6.4. Jeżeli Sprzedawca odmówi odpowiedzialności za wady, o przyczynach odmowy Kupujący zostanie powiadomiony na piśmie. Jeżeli Kupujący udowodni odpowiedzialność Sprzedawcy za wadę za pomocą ekspertyzy lub ekspertyzy wydanej przez akredytowaną jednostkę, uprawnioną jednostkę lub jednostkę notyfikowaną, Kupujący może wielokrotnie składać reklamację wady, a Sprzedawca nie może odmówić odpowiedzialności za wadę; § 621 ust. 3 ustawy nr 108/2024 Dz. U. o ochronie konsumentów i o zmianie niektórych ustaw, z późniejszymi zmianami, nie ma zastosowania do powtarzających się skarg na wady. Koszty konsumenta związane z opinią biegłego i opinią biegłego są objęte § 509 ust. 2 ustawy nr 40/1964 Dz.U., Kodeks cywilny, z późniejszymi zmianami.
6.5. Jeżeli przed zawarciem umowy lub, jeżeli umowa jest zawierana na podstawie zamówienia Kupującego, przed wysłaniem zamówienia, Sprzedawca poinformował Kupującego, że wad można dochodzić także od innej osoby, działanie lub zaniechanie tej osoby uważa się za działanie lub zaniechanie Sprzedającego dla celów odpowiedzialności za wady.
VII. Usunięcie wady
7.1. Kupujący ma prawo wyboru usunięcia wady poprzez wymianę rzeczy lub naprawę rzeczy. Kupujący nie może wybrać sposobu usunięcia wady, który nie jest możliwy lub który przyniósłby sprzedawcy niewspółmiernie wysokie koszty w porównaniu z drugim sposobem usunięcia wady, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, w szczególności wartość, jaką rzecz miałaby bez wady, wagę wady oraz fakt, czy drugi sposób usunięcia wady powodowałby dla kupującego istotne niedogodności.
7.2. Sprzedawca może odmówić usunięcia wady, jeżeli naprawa lub wymiana nie jest możliwa lub wymagałaby niewspółmiernych kosztów w świetle wszystkich okoliczności, w tym tych, o których mowa w pkt 7.1 zdanie drugie.
7.3. Sprzedawca naprawi lub wymieni przedmiot w rozsądnym terminie po zgłoszeniu przez Kupującego reklamacji wady, bezpłatnie, na własny koszt i bez powodowania poważnych niedogodności dla Kupującego ze względu na charakter rzeczy i cel, w jakim Kupujący zażądał jej posiadania.
7.4.Na celu naprawy lub wymiany kupujący przekaże lub udostępni rzecz sprzedającemu lub innej osobie zgodnie z § 622 ust. 5 ustawy nr 108/2024 Dz. U. o ochronie konsumentów oraz o zmianie niektórych ustaw, z późniejszymi zmianami. Koszty odbioru rzeczy ponosi sprzedający.
7.5. Sprzedawca dostarczy Kupującemu naprawioną rzecz lub rzecz zamienną na własny koszt w taki sam lub podobny sposób, w jaki Kupujący dostarczył rzecz wadliwą, chyba że strony uzgodniły inaczej. Jeżeli kupujący nie odbierze rzeczy w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym miał ją odebrać, sprzedawca może sprzedać rzecz. W przypadku przedmiotu o większej wartości, sprzedający powiadomi kupującego z wyprzedzeniem o zamierzonej sprzedaży i wyznaczy mu rozsądny dodatkowy termin na wejście w posiadanie przedmiotu. Sprzedający wypłaci Kupującemu wpływy ze sprzedaży Przedmiotu niezwłocznie po sprzedaży, po odliczeniu uzasadnionych kosztów poniesionych w związku z jego przechowaniem i sprzedażą, jeżeli Kupujący skorzysta z prawa do udziału w przychodach w rozsądnym terminie określonym przez Sprzedającego w zawiadomieniu o zamiarze sprzedaży Przedmiotu. Sprzedawca może zniszczyć rzecz na własny koszt, jeżeli nie została ona sprzedana lub jeżeli przewidywane wpływy ze sprzedaży nie wystarczają nawet na pokrycie kosztów, które sprzedawca rozsądnie poniósł w związku z przechowaniem rzeczy, oraz kosztów, które sprzedawca musiałby koniecznie ponieść w związku z jej sprzedażą.
7.6. Usuwając wadę, Sprzedawca zapewnia usunięcie rzeczy i zamontowanie rzeczy naprawianej lub rzeczy zamiennej, jeżeli wymiana lub naprawa wymaga usunięcia rzeczy wadliwej, która została zamontowana zgodnie z charakterem i przeznaczeniem przed ujawnieniem się wady. Sprzedający i Kupujący mogą uzgodnić, że demontaż rzeczy i montaż naprawionej lub wymienionej rzeczy zostanie zapewniony przez Kupującego na koszt i ryzyko Sprzedającego.
7.7. W przypadku usunięcia wady poprzez wymianę rzeczy Sprzedający nie jest uprawniony do odszkodowania za szkodę spowodowaną normalnym zużyciem rzeczy oraz do odszkodowania za normalne użytkowanie rzeczy przed jej wymianą.
7.8. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za wady rzeczy zastępczej zgodnie z § 619 ustawy nr 108/2024 Dz. U. o ochronie konsumentów i o zmianie niektórych ustaw, z późniejszymi zmianami.
7.9. Kupujący ma prawo do rozsądnego rabatu od ceny zakupu lub może odstąpić od umowy sprzedaży bez wyznaczenia dodatkowego rozsądnego terminu zgodnie z § 517 ust. 1 ustawy nr 40/1964 Dz.U., Kodeks cywilny, z późniejszymi zmianami, jeżeli:
(a)sprzedawca nie naprawił ani nie wymienił rzeczy;
- b) sprzedawca nie dokonał korekty lub wymiany towaru zgodnie z § 623 ust. 4 i 6 ustawy nr 108/2024 Dz. U. o ochronie konsumentów oraz o zmianie niektórych ustaw, z późniejszymi zmianami,
c)sprzedawca odmówił usunięcia wady zgodnie z § 623 ust. 2 ustawy nr 108/2024 Dz. U. o ochronie konsumentów oraz o zmianie niektórych ustaw z późniejszymi zmianami,
d)rzecz ma tę samą wadę pomimo naprawy lub wymiany rzeczy,
e)wada jest na tyle poważna, że uzasadnia natychmiastowe obniżenie ceny zakupu lub odstąpienie od umowy sprzedaży, lub
(f) sprzedawca oświadczył lub z okoliczności jasno wynika, że nie usunie wady w rozsądnym terminie lub bez powodowania poważnych niedogodności dla kupującego.
7.10. Rabat od ceny zakupu musi być proporcjonalny do różnicy między wartością rzeczy sprzedanej a wartością, jaką miałaby rzecz, gdyby była wolna od wad.
7.11. Kupujący nie może odstąpić od Umowy sprzedaży zgodnie z punktem 7.9, jeżeli Kupujący był zaangażowany w powstanie wady lub jeśli wada jest nieistotna. Ciężar dowodu, że kupujący brał udział w wystąpieniu wady i że wada jest nieistotna, spoczywa na sprzedawcy.
7.12. Jeżeli przedmiotem umowy jest zakup kilku rzeczy, kupujący może od niej odstąpić tylko w odniesieniu do rzeczy wadliwej. W odniesieniu do innych rzeczy może on odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy nie można racjonalnie oczekiwać, że będzie zainteresowany zatrzymaniem innych rzeczy bez rzeczy wadliwej.
7.13.W przypadku odstąpienia od umowy lub jej części, Kupujący zobowiązany jest zwrócić rzecz Sprzedającemu na koszt Sprzedawcy. Sprzedawca zapewni usunięcie rzeczy, która została zamontowana zgodnie z jej charakterem i przeznaczeniem przed ujawnieniem się wady. Jeżeli Sprzedający nie usunie przedmiotu w rozsądnym terminie, Kupujący może zlecić usunięcie przedmiotu i dostarczenie go Sprzedającemu na koszt i ryzyko Sprzedającego.
7.14.W przypadku odstąpienia od umowy Sprzedawca zwróci Kupującemu cenę zakupu nie później niż 14 dni od dnia zwrotu rzeczy Sprzedającemu lub po udowodnieniu, że Kupujący wysłał rzecz do Sprzedawcy, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.
7.15.Sprzedający zwróci Kupującemu cenę zakupu lub wypłaci Kupującemu rabat od ceny zakupu w taki sam sposób, w jaki Kupujący użył przy zapłacie ceny zakupu, chyba że Kupujący wyraźnie zgodzi się na inny sposób płatności. Wszelkie koszty związane z płatnością ponosi sprzedawca.
7.16.Sprzedający nie jest uprawniony do odszkodowania za szkody spowodowane normalnym zużyciem rzeczy oraz do odszkodowania za normalne użytkowanie rzeczy przed odstąpieniem od umowy kupna.
VIII. Odpowiedzialność za wady cyfrowej realizacji zamówień
8.1.Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za każdą wadę, którą świadczenie cyfrowe ma w chwili dostarczenia i które ujawni się w ciągu dwóch lat od jego dostarczenia, w przypadku świadczenia cyfrowego, które jest dostarczane jako pojedyncza transakcja lub jako zestaw pojedynczych transakcji.
8.2.Przedsiębiorca jest zobowiązany do usunięcia wady świadczenia cyfrowego w rozsądnym terminie od dnia złożenia przez konsumenta reklamacji dotyczącej wady bezpłatnie i bez powodowania poważnych niedogodności dla konsumenta, biorąc pod uwagę charakter świadczenia cyfrowego i cel, dla którego konsument żądał spełnienia świadczenia cyfrowego.
8.3. Przedsiębiorca może odmówić usunięcia wady, jeżeli usunięcie nie jest możliwe lub wiązałoby się to z niewspółmiernymi kosztami ze względu na wszystkie okoliczności, w szczególności wartość, jaką miałoby świadczenie cyfrowe bez wady, oraz wagę wady.
IX. Odpowiedzialność za wady usługi
9.1. Podwykonawca ponosi odpowiedzialność za wady, które rzecz posiada w chwili jej odbioru przez Klienta.
9.2. Jeżeli wada ujawni się przed upływem 24 miesięcy od dnia, w którym Klient powinien był odebrać rzecz, przyjmuje się, że jest to wada, którą rzecz miała już w momencie odbioru. Nie dotyczy to sytuacji, gdy zostanie udowodnione coś przeciwnego lub jeżeli domniemanie to jest nie do pogodzenia z charakterem rzeczy lub wady.".
X. Postanowienia końcowe
10.1. Niniejsza Procedura Reklamacyjna stanowi integralną część Ogólnych Warunków oraz Polityki Prywatności i Instrukcji niniejszej Witryny. Dokumenty – Ogólne Warunki oraz Polityka Prywatności i Instrukcje niniejszego Serwisu są publikowane w domenie Strony Internetowej Sprzedawcy.
10.2. Niniejsza Procedura Reklamacyjna jest ważna i skuteczna od momentu jej opublikowania na Stronie Internetowej Sprzedawcy w dniu 01.07.2024 r.