To samo dotyczy jedzenia jako nagrody. Jeśli Twoi rodzice nagradzali Cię czymś dobrym i używali typowych zwrotów „Nie płacz, dostaniesz lizaka”, „Kiedy dostaniesz piątkę w szkole, zabiorę Cię do cukierni”, będziesz chciał być nagrodzony jedzeniem nawet w wieku dorosłym. A to wcale nie jest dobre – nie powinniśmy dostawać jedzenia jako nagrody.
Nawyki żywieniowe zaczynają się już w młodym wieku
Dzieci nie rodzą się z tym, że kochają frytki i pizzę, nie przepadają za brokułami czy gotowaną marchewką. Ich upodobania rozwijają się zgodnie z ich nawykami żywieniowymi. Jeśli dzieci często mają dostęp do fast foodów, ich kubki smakowe przyzwyczają się do tego i nie polubią brokułów czy naturalnego jogurtu z płatkami.
Oczywiście od czasu do czasu można zjeść niezdrowe jedzenie. Ale przez większość czasu dzieci powinny otrzymywać pełną dietę, a ty jako rodzic powinieneś szukać różnych alternatyw dla niezdrowych smakołyków. W końcu istnieje już wiele nie tylko zdrowych, ale i smacznych alternatyw dla dzieci.
Pomóż swoim dzieciom budować zdrową relację z jedzeniem, która przetrwa całe życie. Naucz je, że to, co jedzą, może wpływać nie tylko na ich stan fizyczny, ale także psychiczny.
Bądź dla nich przykładem.
Dzieci robią to, co robią ich rodzice. Lubią naśladować i dotyczy to wszystkiego, nawet nawyków żywieniowych. Niepotrzebnie zmuszasz dziecko do jedzenia warzyw, podczas gdy Ty zajadasz się frytkami.
Zaangażuj dzieci w zakupy i gotowanie.
Możesz powoli uczyć ich, na co zwracać uwagę przy zakupie jedzenia, jak czytać etykiety i po prostu wyjaśniać im, dlaczego naturalny jogurt jest lepszy niż słodzony budyń i tak dalej. Możesz także zaangażować ich w gotowanie, a zobaczysz, że zjedzą posiłek z większym entuzjazmem.
Miej w domu zdrowe smakołyki.
Każdy czasami ma ochotę na przekąskę. Dlatego zamiast klasycznych ciastek w domu, zawsze miej pod ręką zdrowe i smaczne alternatywy. Możesz sięgnąć po batony zbożowe lub przygotować zdrowy deser z biszkoptów i owoców.
Uważaj na porcje.
Zdecydowanie nie nalegaj, aby Twoje dziecko zawsze zjadało wszystko z talerza (nie odejdziesz od stołu, dopóki nie zjesz wszystkiego...). I znowu powtarzamy jedną z najważniejszych zasad – nigdy nie używaj jedzenia jako nagrody.
Nie lekceważ śniadania.
Dzieci powinny rozpocząć dzień od śniadania. Badania pokazują, że dzieci, które codziennie jedzą śniadanie, lepiej radzą sobie w szkole. Dzieje się tak, ponieważ lepiej się koncentrują i mają wystarczająco dużo energii. Ale musisz uważać na to, co dostają na śniadanie.
Najbardziej odpowiednie są śniadania z wysoką zawartością białka - płatki wzbogacone białkiem, jogurty, mleko, sery, jajka... Daj im chleb razowy, a zamiast soków i słodkich napojów podawaj im zdrowy napój JAMI.
Zjedzcie wspólny posiłek.
Poświęć trochę czasu, aby usiąść razem jako rodzina. To nie tylko pokaże dzieciom, jak wszyscy możecie cieszyć się zdrowym, domowym posiłkiem, ale także możecie razem spędzić czas. Dzieci z przyjemnością opowiedzą podczas wspólnego posiłku o tym, co przeżyły w ciągu dnia, w szkole lub z przyjaciółmi.Wyłączcie telewizor i odłóżcie telefony komórkowe.
Maskuj smak zdrowszej żywności.
Jeśli dzieci odmawiają jedzenia warzyw i owoców, podawaj im mniej. Na przykład dodaj startą marchewkę do tłuczonych ziemniaków lub posyp plasterki jabłka słodkim dipem.
Nájdite vhodné alternatívy
Frytki z fastfoodu |
Pieczone frytki w piekarniku |
Lody | Sorbet owocowy, mrożony jogurt |
Budyń czekoladowy |
|
Babeczki | Deser JAMI |
Słodka lemoniada | JAMI drink |
Chipsy | Chipsy domowe w piekarniku / chipsy z warzywami |
Naleśniki z nutellą |
Naleśniki razowe z deserem JAMI |
Gotuj więcej w domu.
W menu dla dzieci większość restauracji wciąż ma niezdrowe klasyki – smażony ser, frytki, smażone nuggetsy z kurczaka…
Co zrobić, jeśli Twoje dziecko ma już problemy z nadwagą?
Przede wszystkim nie ignoruj tego problemu i nie próbuj mówić, że jest w porządku. Jeśli małe dziecko jest już otyłe, w wieku dorosłym jest bardzo prawdopodobne, że będzie cierpieć na choroby układu krążenia, problemy ze stawami, zaburzenia psychiczne i różne inne choroby.
Ważne jest, aby nie obwiniać ani nie obrażać dziecka za dodatkowe kilogramy. Może naznaczyć go mentalnie, tworząc błędne koło.
Nigdy nie zmuszaj dziecka do przestrzegania diety. Zmień jego dietę, dodaj ruch, a zobaczysz, że zbędne kilogramy zejdą z łatwością. Pamiętaj, aby nie odmawiać mu węglowodanów ani tłuszczów, ponieważ każde dziecko potrzebuje ich do zdrowego rozwoju.
Zapisz go do klubu sportowego. Jeśli widzisz, że nie lubi na przykład piłki nożnej, nie zmuszaj go do chodzenia tam, ale poszukaj odpowiedniej alternatywy. I znowu, nie zapominaj, że jeśli dziecko zobaczy, że uprawiasz sport, będzie chciało zrobić to samo.