Napoje jonowe: kiedy warto je pić, a kiedy są bezużyteczne?
Napoje jonowe: kiedy warto je pić, a kiedy są bezużyteczne?

Napoje jonowe: kiedy warto je pić, a kiedy są bezużyteczne?

Napoje jonowe: kiedy warto je pić, a kiedy są bezużyteczne?

Wszyscy wiemy, woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym i dlatego musi być stale dostarczana do organizmu. Jednak picie „tylko” wody nie wystarczy. Nasz organizm potrzebuje również kilku ważnych minerałów i innych korzystnych substancji. Ich znaczenie jest ogromne, niezależnie od tego, czy jest to życie codzienne, czy wymagająca aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli jesteś sportowcem. Mowa o napojach jonowych.

Obsah

Co to jest napój jonowy?

Do napojów jonowych (jonowych) zalicza się praktycznie wszystkie płyny, które są w stanie nawodnić organizm. Napóje te zawierają mieszankę węglowodanów prostych (np. glukozy, fruktozy itp.) i szereg innych substancji aktywnych: witamin i minerałów.

Napoje jonowe dzielimy ze względu na ich osmolarność, czyli zawartość witamin, jonów mineralnych i energii w 1 jednostce. Dlatego dzielimy je na 3 kategorie:

Napoje hipotoniczne

  • Mają niższy stosunek jonów niż osocze krwi, którego osmolarność wynosi 250 miliosmoli w 1 litrze napoju, przeznaczone są głównie do nawodnienia organizmu.
  • W sporcie stosuje się je głównie przed wysiłkiem fizycznym lub w ramach całodziennego reżimu picia w celu szybkiego nawodnienia organizmu i uzupełnienia minerałów.
  • Mają niską zawartość węglowodanów i idealnie nadają się podczas biegania czy jazdy na rowerze, gdzie organizm traci większość wody w wyniku pocenia się.

Napoje izotoniczne

  • Przy takim samym stosunku jonów jak osocze krwi (ich osmolarność wynosi od 250 do 290 miliosmoli w 1 litrze napoju).
  • Zalecane w sportach takich jak: lekkoatletyka, podczas których pocimy się bardzo intensywnie.

Napoje hipertoniczne

  • Posiada wyższy stosunek jonów niż osocze krwi i najwyższą osmolarność ponad 340 miliosmoli w 1 litrze.
  • Stosuje się je wyłącznie po wysiłku fizycznym jako uzupełnienie energii, podstawowych składników odżywczych w szybko przyswajalnej formie oraz dużej dawki węglowodanów, dlatego też przydatne są w fazie regeneracji.

Napoje jonowe jako kompleks substancji aktywnych

Napój jonowy to mieszanka kluczowych witamin, przeciwutleniaczy, minerałów i cukrów, a konkretnie maltodekstryny i glukozy w idealnych proporcjach. Napoje te zawierają wiele dobroczynnych substancji, takich jak:

  • składniki mineralne (potas, sód, wapń, magnez, fosfor, chlor) a
    witaminy (C, B6), w tym witamina E, która chroni komórki przed wolnymi rodnikami.
  • Dodatkowo zawierają beta-karoten i selen, które wspomagają układ odpornościowy i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty, dodany ze względu na działanie przeciwutleniające, pozytywnie wpływa na sprawność umysłową i koncentrację.

Należy jednak unikać tanich napojów jonowych, które zawierają sztuczne barwniki, dodatki i aromaty. Składniki te mogą również być szkodliwe i powodować negatywne skutki uboczne.

Napoje jonowe nie tylko dla sportowców

Są odpowiednie dla każdego, kto po prostu chce uzupełnić energię i minerały w ramach reżimu picia, podczas normalnego dnia, a także jako dodatek do aktywności sportowej i wzmożonej aktywności fizycznej.

Napój hipotoniczny HypoFit

Jest niezbędnym/zalecanym elementem ćwiczeń wytrzymałościowych każdego sportowca zawodowego lub hobbystycznego.

Napój energetyczny EnergoFit

A jego kompozycja minerałów, witamin, regenerujących aminokwasów i ekstraktu z zielonej herbaty jest idealna do kompensowania odwodnienia podczas sportów wytrzymałościowych i szybkiego dostarczania energii.

Jakie są główne zalety napojów jonowych?

Główną zaletą napojów jonowych jest to, że zapewniają szybkie i skuteczne uzupełnienie płynów, elektrolitów i energii niezbędnych do optymalnej wydajności i regeneracji. Napoje te oferują jednak znacznie więcej niż podstawowe nawodnienie.

  • Są odpowiednie dla każdego, zarówno dla sportowców rekreacyjnych, jak i zawodowych,
  • szybsze nawodnienie i uzupełnienie ważnych minerałów i witamin, zrównoważony stosunek dobroczynnych substancji,
  • napój antyoksydacyjny zwalczający wolne rodniki w komórkach,
  • brak sztucznych słodzików, dlatego napój jonowy jest odpowiedni dla dzieci, dorosłych i każdego, kto chce skutecznie i znacząco uzupełnić swoją podaż płynów w ciągu dnia,
  • różne smaki owocowe, które przypadną do gustu również Twoim dzieciom.

Kiedy warto sięgnąć po napoje jonowe?

Napoje jonowe mają za zadanie zapewnić szybkie uzupełnienie płynów, elektrolitów i energii, co przydaje się w sytuacjach takich jak:

  • Intensywne i długie ćwiczenia

Podczas lub po wysiłku trwającym ponad godzinę i intensywnym, takim jak bieganie, jazda na rowerze czy sporty wytrzymałościowe, napoje jonowe idealnie nadają się do uzupełnienia utraconych elektrolitów i energii.

  • Wysoka temperatura

W upalne dni, kiedy pocisz się bardziej, napoje jonowe pomagają szybciej przywrócić równowagę płynów i elektrolitów w organizmie.

  • Zawody sportowe

Podczas zajęć sportowych i zawodów, gdzie ważna jest maksymalna wydajność i wytrzymałość, napoje jonowe mogą pomóc w utrzymaniu poziomu nawodnienia i energii.

  • Wymagająca praca fizyczna

Jeśli wykonujesz pracę wymagającą wysiłku fizycznego, która powoduje nadmierne pocenie się, napoje jonowe mogą pomóc w utrzymaniu nawodnienia i dodaniu energii.

  • Szybka regeneracja

Po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy zachodzi potrzeba szybkiego uzupełnienia poziomu płynów i elektrolitów, bardzo skuteczne mogą okazać się napoje jonowe.

  • Dolegliwości zdrowotne 

W przypadku niektórych schorzeń prowadzących do odwodnienia lub zaburzenia równowagi elektrolitowej, takich jak zapalenie żołądka i jelit, pomocne mogą być napoje jonowe po konsultacji z lekarzem.

Napoje jonowe zawierają kluczowe elektrolity, takie jak sód, potas, magnez i wapń, które pomagają utrzymać równowagę płynów w organizmie, poprawiają pracę mięśni i zapobiegają skurczom. Dlatego warto rozważyć ich zastosowanie w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko odwodnienia.                                                                                                            

Kiedy picie napojów jonowych jest prawie bezużyteczne?

Napoje jonowe doskonale nadają się do uzupełniania płynów, elektrolitów i energii podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jednak zdarzają się sytuacje, gdy ich picie może być dla Ciebie niemal niepotrzebne i w takich przypadkach zwykła woda często jest najlepszym wyborem:

  • Niska intensywność aktywności

Jeśli wykonujesz umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie lub lekkie ćwiczenia, zwykła woda  wystarczy, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie.

  • Siedzący tryb życia

Jeśli przez większość dnia siedzisz i nie wykonujesz żadnej aktywności fizycznej.

  • Krótki czas trwania ćwiczeń

Jeśli ćwiczenie trwa krócej niż godzinę, często wystarczy woda, aby uzupełnić płyny.

  • Dieta

Jeśli masz zbilansowaną dietę, która zapewnia wystarczającą ilość elektrolitów i składników odżywczych.

  • Kontrola wagi

Jeśli próbujesz ograniczyć kalorie, napoje jonowe mogą zawierać cukier, a tym poziom kalorii.

Ze względu na wszystkie wymienione korzyści odżywcze i energetyczne, oto sprawdzony napój hipotoniczny Hypofit o wielu wspaniałych, zniewalających smakach oraz napój energetyczny EnergoFit, stworzony z myślą o sportach wytrzymałościowych, doładowywaniu akumulatorów i maksymalizacji wydajności.