Chyba wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest ściśle związana ze zdrowym trybem życia. Regularna aktywność w formie ruchu utrzymuje nas w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy, pomaga zredukować stres, przedłuża życie. Ponadto pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała. Podczas ćwiczeń organizm potrzebuje dodatkowej energii, którą może również uzyskać ze spalania zmagazynowanych tłuszczów. Tłuszcz jest uwalniany do krwiobiegu, skąd wędruje do mięśni, aby dostarczyć im niezbędnej energii. Dzięki temu mamy energię do ćwiczeń, mięśnie lepiej pracują i pomagają nam pozbyć się nagromadzonych komórek tłuszczowych. W ten sposób możemy dostosować naszą wagę i utrzymać zdrową wagę poprzez ćwiczenia lub inne zajęcia sportowe. A to jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.
Jak to działa w naszym organizmie?
Nasz organizm potrzebuje paliwa, aby prawidłowo funkcjonować i wykonywać pracę (na przykład zwykłe czynności domowe i zawodowe, spacery, ćwiczenia...). Paliwo to otrzymujemy z pożywienia, reżimu picia, snu i regeneracji. Głównym źródłem energii jest pożywienie, które spożywamy. Żywność można podzielić na trzy makroelementy: węglowodany, tłuszcze i białka. Głównym źródłem energii dla naszego organizmu są węglowodany – na przykład owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryż, ziemniaki. Węglowodany są niezwykle ważne, aby dać nam energię potrzebną do ćwiczeń i wykonywania codziennych czynności. Kolejnym źródłem energii w organizmie jest tłuszcz. Tutaj mówimy o tłuszczu, który już zgromadziliśmy w organizmie jako magazyn energii. Podobnie jak węglowodany, tłuszcz można łatwo przekształcić w paliwo potrzebne organizmowi. Trzecim źródłem energii, które może być wykorzystane jako paliwo dla organizmu, jest białko – na przykład mięso, ryby, produkty mleczne, rośliny strączkowe, napoje białkowe. Podstawową funkcją białka jest budowa i naprawa tkanki mięśniowej. Pomagają również w regeneracji i odbudowie mięśni po wysiłku sportowym, dlatego ich spożycie jest dla organizmu równie ważne jak spożycie węglowodanów.
Kiedy ćwiczymy, nasze ciało będzie wykorzystywać głównie węglowodany i tłuszcze jako źródło energii, podobnie jak samochód zużywa benzynę do jazdy. Sport pomaga mięśniom spalać tłuszcz, ponieważ ćwiczenia wymagają więcej paliwa niż siedzący tryb życia. Na przykład szybki samochód wyścigowy potrzebuje więcej benzyny do jazdy. Kiedy ćwiczymy, nasz organizm zamienia tłuszcz w paliwo dla pracujących mięśni. Dodatkowo, stopniowo budując mięśnie, będziemy stopniowo spalać więcej tłuszczu. Ponieważ mięśnie spalają więcej energii niż tłuszcz. Kiedy dzięki regularnym ćwiczeniom zamienimy się w” samochód wyścigowy”, będziemy potrzebować więcej i lepszej benzyny. Z biegiem czasu nasze ciała staną się znacznie bardziej wydajne w wykorzystywaniu tłuszczu jako źródła energii.
Sport pomaga mięśniom spalać tłuszcz. Kiedy ćwiczymy, nasze ciało przetwarza tłuszcz na paliwo dla pracujących mięśni.
Dlaczego musisz ćwiczyć?
Ćwiczenia i różne aktywności fizyczne spalają kalorie. Ćwicząc zwiększamy tętno, wzrost tętna będzie wymagał od naszego organizmu cięższej pracy, aby się ochłodzić, co spowoduje spalenie większej ilości kalorii. Większość z nas ma nadmiar tłuszczu w organizmie, który możemy spalić. Dzięki odpowiednim i szczególnie regularnym ćwiczeniom obejmującym trening siłowy i sercowo-naczyniowy, odniesiemy większy sukces w spalaniu tłuszczu. A więc nie tylko przy utrzymaniu optymalnej wagi, ale również podczas odchudzania.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, szczególnie potrzebna jest regularność i różnorodność zajęć. Podczas ćwiczeń cardio - np. bieganie, jazda na rowerze, nordic walking, piesze wędrówki, pływanie, dochodzi do efektywnego spalania tłuszczów i węglowodanów. Dzięki temu szybciej chudniemy i poprawiamy swoją kondycję. Trening cardio powinien trwać co najmniej 30 minut. Dodajmy trening siłowy do popularnych ćwiczeń sercowo-naczyniowych - na przykład podnoszenie ciężarów, kalistenika, pilates, joga, tabata. Przez trening siłowy rozumiemy każdy trening z oporem (czy to własnym ciałem, sztangą, maszyną czy inną pomocą - np. gumową taśmą), który pomoże nam zbudować mięśnie, zwiększyć siłę i poprawić ogólną funkcjonalność organizmu. Trening siłowy powinien trwać co najmniej 15 minut.
"Większość z nas ma nadmiar tłuszczu w organizmie, który możemy spalić. Dzięki odpowiednim, a przede wszystkim regularnym ćwiczeniom obejmującym trening siłowy i sercowo-naczyniowy, odniesiemy większy sukces w spalaniu tłuszczu."
Podczas treningu cardio spalasz więcej kalorii niż podczas treningu siłowego o takim samym czasie trwania. Chociaż trening siłowy zwykle nie spala tyle kalorii, co cardio, jest dla nas równie ważny. Podczas treningu siłowego budujemy znacznie więcej masy mięśniowej niż podczas ćwiczeń cardio. I wiemy, że mięśnie spalają więcej kalorii niż inne składniki naszego organizmu, zwłaszcza tłuszcz. Regularne ćwiczenia mają zatem zalety nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale także z punktu widzenia efektywnego spalania energii. Tłuszcze również spalają energię, chociaż nie jest to ogromna liczba, to wciąż mniej więcej jedna trzecia tego, co spalają mięśnie. Więc mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz.