Obsah
Powoduje zablokowanie przepływu krwi, a w niektórych przypadkach tworzą się niebezpieczne skrzepy krwi. Wiąże się to z wieloma powikłaniami.
Zaskakującym faktem jest to, że miażdżyca wraz z innymi chorobami układu krążenia odpowiada za 50-60% śmiertelności.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać tej chorobie cywilizacyjnej i zachować zdrowe serce i naczynia krwionośne.
Jak powstaje miażdżyca?
Miażdżyca nie pojawia się z dnia na dzień. Choroba poprzedzona jest szeregiem procesów, które rozwijają się w dłuższym okresie.
1. Urazy ścian naczyń krwionośnych
W pierwszej fazie następuje przerwanie normalnej struktury ściany naczynia i utworzenie się złogów tłuszczu. Elastyczność naczyń krwionośnych zmniejsza się w wyniku powiększania więzadeł i odkładania się soli wapnia. Może to być spowodowane mechaniczną konsekwencją wysokiego ciśnienia krwi, wpływami chemicznymi, paleniem lub uszkodzeniem nabłonka (wewnętrznej warstwy) naczynia krwionośnego.
2. Reakcja zapalna
W uszkodzonym naczyniu krwionośnym wyzwala się reakcja zapalna, podczas której w miejscu uszkodzenia gromadzą się białka i komórki zapalne. Proces ten przyczynia się do postępu miażdżycy. Jednocześnie zapalenie może powodować dalsze uszkodzenia wewnętrznej wyściółki tętnic i osłabienie ich struktury, co może prowadzić do tworzenia się skrzepów krwi.
3. Akumulacja lipidów
Ogniska zapalne przyciągają cholesterol LDL z krwi. Cholesterol LDL odkłada się w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych i stopniowo gromadzi się. Tworzy się blaszka sklerotyczna (nagromadzone substancje tłuszczowe na ścianie naczynia). Stopniowo zaczyna się w nim gromadzić wapń, co powoduje twardnienie i pogrubienie naczyń krwionośnych. Przepływ zacznie się zmniejszać. Płytki krwi (trombocyty) mogą osadzić się na powierzchni płytki i utworzyć skrzep krwi.
To jest bardzo niebezpieczne. Może całkowicie zablokować naczynie, a komórki, do których naczynie pierwotnie dostarczało tlen i składniki odżywcze, ulegną zaktaniu. Jeśli się uwolni, przedostaje się przez krwioobieg i może zablokować naczynie krwionośne zasilające serce lub mózg.
Kompava radzi: Włącz do swojej diety kwasy tłuszczowe 3-omega. Pomogą Ci utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i zapewnią zdrową funkcję pracy naczyń.
Nie lekceważ sygnałów ostrzegawczych
Początkowe stadia miażdżycy często przebiegają bez widocznych objawów. Kiedy tętnica jest już zbyt zwężona lub zablokowana, zaczynają pojawiać się objawy. W tym przypadku dopływ krwi do narządów i tkanek jest na tyle ograniczony, że mogą pojawić się problemy zdrowotne.
Objawy miażdżycy różnią się w zależności od tego, do jakiego narządu dopływa mniej krwi, a są to
- ucisk lub ból w klatce piersiowej
- nagłe drętwienie lub osłabienie rąk i nóg,
- problemy z mową, przejściowa utrata wzroku,
- osłabione mięśnie twarzy,
- ból nóg podczas chodzenia
- wysokie ciśnienie krwi,
- niewydolność nerek.
Nieprzyjemne powikłania miażdżycy
1. Choroba tętnicy szyjnej
Tętnice szyjne zaopatrują mózg w krew. Znajdują się po obu stronach szyi, a ich główną funkcją jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych do mózgu. Choroba może mieć poważne konsekwencje, ponieważ zwężenie lub zablokowanie tych tętnic prowadzi do niedostatecznego dopływu krwi do mózgu, a nawet udaru mózgu.
2. Choroba niedokrwienna serca
Kiedy miażdżyca zwęża tętnice w pobliżu serca, może rozwinąć się choroba wieńcowa, która może powodować ból w klatce piersiowej (dławicę piersiową), zawał serca lub niewydolność serca.
3. Chorobę tętnic obwodowych
Do najczęstszych objawów choroby tętnic obwodowych zalicza się ból nóg podczas chodzenia. Ból ten spowodowany jest niedostatecznym dopływem krwi i tlenu do mięśni nóg podczas wysiłku fizycznego. Możesz czuć się ciężko i słabo, i często musisz się zatrzymać, aby odpocząć i złagodzić ból.
4. Tętniak
Tętniak to nieprawidłowe rozszerzenie lub wybrzuszenie ściany tętnicy. Powstaje osłabieniem lub uszkodzeniem ściany tętnicy. Tętniaki mogą występować w różnych częściach ciała, najczęściej w aorcie, głównie w okolicy aorty brzusznej lub w tętnicach mózgowych. Tętniaki stanowią ryzyko, ponieważ mogą pęknąć i spowodować poważne krwawienie wewnętrzne, które może zagrażać życiu. Pęknięty tętniak wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej i operacji, aby zatrzymać krwawienie.
5. Przewlekła choroba nerek
Miażdżyca może również powodować zwężenie tętnic prowadzących do nerek. Zwężenie tych tętnic uniemożliwia dotarcie wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen do nerek. Nerki potrzebują odpowiedniego przepływu krwi, aby pomóc w filtrowaniu produktów przemiany materii i usuwaniu nadmiaru płynów.
Uważaj na ryzyka
Powstawanie miażdżycy jest zwykle wywoływane przez połączenie kilku czynników ryzyka, które wpływają na stan tętnic.
Są to:
- genetyczne predyspozycje,
- cukrzyca,
- niewłaściwe nawyki żywieniowe,
- wysoki cholesterol,
- wysokie ciśnienie krwi,
- wysoki poziom CRP (marker stanu zapalnego),
- brak ruchu,
- otyłość,
- palenie.
Yucca Shidigera: Naturalne rozwiązanie regulacji cholesterolu. Ta cudowna roślina pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi i złogów w naczyniach krwionośnych. Możesz poprawić jego działanie poprzez zwiększenie spożycia błonnika i odpowiedni reżim picia.
Metody diagnostyczne
Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec pogorszeniu się miażdżycy i zawałowi serca, udarowi mózgu lub innym powikłaniom zdrowotnym. Połączenie rutynowych badań fizykalnych i zaawansowanych technik medycznych pozwala wniknąć do wnętrza układu naczyniowego i odkryć ukryte zagrożenia.
Badania krwi
Dostarczają informacji o poziomie cholesterolu, trójglicerydów i innych substancji, które mogą mieć związek z miażdżycą. Są to wstępne badania, które ujawniają czynniki ryzyka miażdżycy.
EKG (elektrokardiogram)
EKG mierzy aktywność elektryczną serca i dostarcza informacji o obecności problemów z sercem, takich jak choroba niedokrwienna serca..
Badanie USG
Daje obraz przepływu krwi w tętnicach i ujawnia możliwe zwężenia lub blokady.
Angiografia
To inwazyjne badanie przeprowadza się za pomocą środka kontrastowego wstrzykiwanego do tętnic wieńcowych. Umożliwi to wizualizację i ocenę stanu tętnic oraz obecności złogów miażdżycowych.
CT (tomografia komputerowa) lub MRI (rezonans magnetyczny)
Badania te pozwalają uzyskać szczegółowy profil tętnic.
Diagnostyka miażdżycy obejmuje także ocenę obecności objawów oraz badanie układu sercowo-naczyniowego. Dokładna diagnostyka zależy od indywidualnej oceny pacjenta.
Jak zapobiegać miażdżycy?
Walka z miażdżycą "zaczyna się na talerzu"
Staraj się wybierać świeże owoce i warzywa, które są pełne przeciwutleniaczy i błonnika. Skoncentruj się na produktach zawierających lecytynę. Dzieje się tak dlatego, że pomaga zapobiegać odkładaniu się szkodliwego cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych i działa zapobiegawczo przeciwko chorobom układu krążenia. Znajdziesz go w żółtku jaja, soi, zbożach i roślinach strączkowych. Eliminując tłuszcze nasycone, takie jak tłuste mięso i nadmiernie słone potrawy, możesz również pomóc chronić naczynia krwionośne.
Suplement diety Venadom został opracowany z myślą o usuwaniu niechcianych złogów i odżywianiu ścian naczyń. Ponieważ ma postać smacznego napoju, dodasz także odpowiednią ilość płynów. Zawiera bioflawonoidy: diosminę i hesperydynę, które często są polecane przez ekspertów w związku ze wspieraniem zdrowia układu naczyniowego.
Aktywność fizyczna to podstawa
Stwórz regularny program łączący ćwiczenia aerobowe (bieganie, pływanie) z ćwiczeniami siłowymi. Wzmocni to serce, zwiększy przepływ krwi i sprawi, że naczynia krwionośne będą elastyczne i zdrowe.
Przestań palić
Jeśli palisz, czas rzucić ten zły nawyk. Palenie jest destrukcyjne dla naczyń krwionośnych. Powoduje uszkodzenie wewnętrznych ścian tętnic, co prowadzi do powstawania zwężeń. Jeśli pozbędziesz się papierosów, dasz swoim naczyniom krwionośnym szansę na regenerację i zapobiegasz miażdżycy.
Unikaj stresu
W natłoku obowiązków zawodowych nie zapomnij zatrzymać się, odpocząć i znaleźć sposoby na radzenie sobie ze stresem. Medytacja, joga, ćwiczenia głębokiego oddychania lub ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc zmniejszyć stres i utrzymać zdrowe naczynia krwionośne.
Dobry sen
Chroniczny brak snu może być szkodliwy dla naczyń krwionośnych. Staraj się mieć regularny harmonogram snu i zapewnij sobie wystarczającą ilość odpoczynku każdej nocy. Jest ważny dla regeneracji naczyń krwionośnych i przywrócenia ich zdrowia.
Profilaktyka
Regularne wizyty kontrolne pozwolą Ci monitorować stan zdrowia i w porę wykryć potencjalne problemy. Pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i innych czynników ryzyka jest ważny dla wczesnego wykrycia miażdżycy i ewentualnych zmian w naczyniach krwionośnych.
Jak zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi?
Enzym Nattokinaza przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą kompleksowo zadbać o zdrowie układu naczyniowego. Wydaje się, że jest to skuteczna metoda zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi. Jest odpowiednią alternatywą dla enzymu Serrapeptase, który jest przeznaczony do celów weterynaryjnych.