LIMITOWANA OFERTA 1 + 1 batony kolagenowe Joint Bar czekolada-banan

Kamienie żółciowe: przyczyny, objawy i leczenie
Kamienie żółciowe: przyczyny, objawy i leczenie

Kamienie żółciowe: przyczyny, objawy i leczenie

Kamienie żółciowe: przyczyny, objawy i leczenie

Czy Ty też przeżyłeś nieprzyjemną boleść w górnej części brzucha, który był nie do zniesienia? To może być sygnał, że coś jest nie tak. Na przykład ostrzeżenie o kamicy żółciowej.

Obsah

Kamienie w woreczku żółciowym (specjaliści nazywają go pęcherzykiem żółciowym) są dość często występującą przypadłością. Co możesz zrobić, aby im zapobiegać lub skutecznie się ich pozbyć? W tym artykule przyjrzymy się, jak powstają i udzielimy przydatnych porad, jak z nimi walczyć.

Czym są kamienie żółciowe i gdzie powstają?

Kamica żółciowa polega na wytrącaniu się złogów wewnątrz pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Woreczek żółciowy to mały narząd przypominający worek, znajdujący się poniżej wątroby w prawym górnym kwadrancie brzucha i służy do gromadzenia i zagęszczania żółci. Drogi żółciowe przenoszą żółć z wątroby do dwunastnicy, części jelita cienkiego, w której zachodzi proces trawienia.

Czy wiesz, że wiele osób, u których zdiagnozowano kamicę żółciową, nie doświadcza żadnych problemów? U około 10 procent z nich ujawnią się w ciągu 5 lat od ich pojawienia się.

žlčové kamene

Jak powstają kamienie żółciowe?

Głównymi składnikami żółci są cholesterol, bilirubina i kwasy żółciowe. Problem z kamieniami żółciowymi pojawia się wtedy, gdy zaburzona zostaje właściwa równowaga tych trzech składników. Jeśli jeden lub więcej z nich zacznie się gromadzić i twardnieć, tworzą się kryształy i kamienie żółciowe. Mogą również powstać, jeśli pęcherzyk żółciowy nie opróżnia się całkowicie lub wystarczająco często.

Ich powstawanie uwarunkowane jest np. genetyką, zmianami hormonalnymi czy nawykami żywieniowymi. Dalej jest otyłość, szybka utrata masy ciała i stosowanie niektórych leków (np. estrogenów podawanych kobietom w okresie przejściowym).

1. Cholesterolowe kamienie żółciowe

Zbudowane są wyłącznie z cholesterolu,może to być  jeden lub kilka dużych kamieni.

2. Mieszane kamienie żółciowe

Składają się z połączenia cholesterolu, bilirubiny i wapnia. Są mniejsze, zwykle liczne i gromadzą się w określonej części dróg żółciowych.

Występują najczęściej.

3. Kamienie pigmentowe

Składają się głównie z bilirubiny. Dotykają do 20% populacji, ale w większości przypadków bezobjawowo. Najczęściej występują u kobiet.

žlčové kamene v žlčníku

POWIKŁANIA

Do najczęstszych powikłań kamicy żółciowej należą ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie dróg żółciowych, kolka żółciowa. Stany te mogą powodować intensywny ból, nudności, wymioty i inne problemy, które wpływają na jakość życia. Dlatego ważne jest, aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów umówić się na wizytę u lekarza specjalisty.

Niestrawność

Problemy z trawieniem i uczucie ciężkości po jedzeniu, zwłaszcza tłustym równa się niestrawność. W większości przypadków przyczyną jest niedostateczne wydalanie żółci w częściowo zablokowanych drogach żółciowych z kamieniami żółciowymi.

Ostre (żółciowe) zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki powstałe w wyniku zaklinowania się kamienia w przewodzie żółciowym wspólnym na poziomie ujścia przewodu trzustkowego. To blokuje wydzielanie soków trzustkowych do jelita i gromadzą się one w samej trzustce.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych jest skutkiem długotrwałego zablokowania przewodu pęcherzyka żółciowego przez kamienie żółciowe. Zaklinowanie kamienia prowadzi do rozciągnięcia ścian pęcherzyka żółciowego ze zmianami w ukrwieniu, co ułatwia rozwój infekcji bakteryjnej.

Atak pęcherzyka żółciowego (kolka)

Kiedy kamienie żółciowe zaczynają tworzyć się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych, mogą zakłócać naturalny przepływ żółci. Jeśli zablokują jedną z dróg żółciowych, może to doprowadzić do bolesnego stanu - ataku pęcherzyka żółciowego (kolki).

Jej typowym objawem jest silny ból zlokalizowany w prawej górnej części brzucha. Rozprzestrzenia się na plecy lub ramiona. Ataki pęcherzyka żółciowego występują zwykle po ciężkich, tłustych posiłkach i często pojawiają się wieczorem lub w nocy.

žlčníková kolika

Pojedynczy atak pęcherzyka żółciowego może być znakiem ostrzegawczym i symptomem istnienia kamieni żółciowych. Często zdarza się, że jeśli raz doświadczysz tego nieprzyjemnego stanu, nastąpią kolejne ataki.

Zapalenie otrzewnej

W rzadkich przypadkach pęcherzyk żółciowy lub drogi żółciowe mogą zostać przedziurawione przez obecny kamień i wypłukane do wolnej jamy brzusznej.Wówczas ulega zakażeniu w wyniku zablokowania odpływu żółci. Jeśli wypełniona bakteriami żółć dostanie się do wolnej jamy brzusznej, w krótkim czasie rozwinie się zapalenie otrzewnej. Takiego pacjenta trzeba pilnie operować, w przeciwnym razie grozi mu poważne powikłanie zdrowotne, a nawet śmierć.

Diagnostyka kamieni żółciowych

Testy stosowane do wykrywania kamieni żółciowych to:

  • Tomografia komputerowa,
  • RTG pęcherzyka żółciowego,
  • badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej,
  • ultrasonografia endoskopowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • kompleksowe badanie krwi.

Zapobieganie tworzeniu się kamieni żółciowych

Dieta 

Złe nawyki żywieniowe i wysoki poziom cholesterolu to jeden z czynników ryzyka powstawania kamieni żółciowych. Dlatego zaleca się unikanie spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.

Wybieraj pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu i włączaj do diety produkty bogate w błonnik, witaminy i minerały, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Odpowiednie wybory żywieniowe wspierają zdrowie dróg żółciowych i przyczyniają się do kontroli wagi.

Kompava radzi: Produkt Belly Fyto Detox to idealny suplement dla osób, które mają problemy z kamieniami żółciowymi. Unikalne połączenie rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika oraz ekstraktów roślinnych przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego układu pokarmowego. Błonnik ten wiąże szkodliwe substancje w procesie trawienia, pomagając w ten sposób zminimalizować powstawanie kamieni żółciowych.

Czego unikać w diecie

  • wędzone wyroby mięsne,
  • tłuste mięso,
  • smalec,
  • śmietany i sery o wysokiej zawartości tłuszczu,
  • desery i wyroby cukiernicze.

žlčníková diéta

Zalecane potrawy

  • świeże owoce i warzywa,
  • orzechy i nasiona,
  • niskotłuszczowe produkty mleczne,
  • mięso o niskiej zawartości tłuszczu,
  • ryby niskotłuszczowe,
  • jajka,
  • pokarmy o wysokiej zawartości białka (groch, fasola, tofu),
  • pełnoziarniste zboża (ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste),
  • niskotłuszczowe sosy i dressingi (np. na bazie jogurtu),
  • niskotłuszczowe desery (puddingi, galaretki)

Zwiększ spożycie płynów

Odpowiednie spożycie płynów jest ważne dla rozcieńczenia żółci w pęcherzyku żółciowym. Zaleca się picie głównie wody, ale także herbatek ziołowych czy soków owocowych.

Odpowiednie spożycie płynów ma również inne pozytywne skutki dla układu żółciowego. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania dróg żółciowych i zapewnia ich sprawne opróżnianie.

pitie tekutin pri žlčníkových kameňoch

Połącz odpowiednie suplementy diety

W ramach profilaktyki łatwiejszego przebiegu choroby w przypadku kamicy żółciowej rozważ połączenie wysokiej jakości suplementów diety. Witaminy C i E mają właściwości przeciwutleniające i mogą pomóc chronić układ żółciowy przed uszkodzeniem.

Witamina U i jej funkcje enzymatyczne pomogą w naturalny sposób regulować wydzielanie soków żołądkowych i korzystnie wpływać na cały przewód pokarmowy. Wzmacnia układ pokarmowy, obniża poziom cholesterolu i tłuszczu.

Jeśli masz skłonność do powstawania kamieni żółciowych, rozważ zastosowanie Yucca Schidigera, która pomaga również regulować poziom cholesterolu i zwalcza złogi w przewodzie pokarmowym.

Z kolei przyjmowanie probiotyków może pomóc złagodzić niektóre problemy trawienne, które mogą być związane z kamieniami żółciowymi. Probiodom zawiera aż 8 stabilnych szczepów dobroczynnych bakterii, których połączenie chroni cały przewód pokarmowy.

Regularna aktywność fizyczna

Nie zaniedbuj aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową masę ciała i wspomagają optymalną pracę dróg żółciowych.

Uważaj na sygnały jakie wysyła Twój organizm i szybko reaguj. Regularne wizyty u lekarza i badania pozwolą wcześnie wykryć potencjalne problemy i skutecznie je rozwiązać.