Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niezależnie od tego, czy siedzisz przy komputerze w biurze, czy w domu przy komputerze jest tak samo. Jednak jest odwrotnie i niektóre rzeczy, które przyjmujesz za pewnik w swojej pracy w standardowych warunkach, są pomijane w domu i możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.
Oczywiście zdrowie jest na pierwszym miejscu, dlatego warto, aby praca w domu i unikanie kontaktu fizycznego ze współpracownikami, klientami lub partnerami biznesowymi pozwoliły wyeliminować ryzyko zarażenia się wirusem. Jednocześnie jednak, minimalizując ruch, narażasz swoje ciało na inne wpływy, które ostatecznie mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Może się okazać, że wyrażenie „ruch jest zdrowy” jest „frazesem”, ale ważne jest, aby nie zaniedbywać go podczas obecnych środków i ograniczeń dotyczących ruchu jako takiego.
6 rzeczy, których nie należy unikać podczas pracy w domu
- Ruch
Tak, to brzmi nielogicznie, kiedy siedzisz w domu przy komputerze i musisz pracować. Jednak wyjazd do pracy, czy to samochodem, autobusem, czy rowerem, wyjazd na spotkanie biznesowe, wizyta w biurze u kolegów – cały ten ruch, który jest oczywistością, teraz nie istnieje i jest zastępowany przez internet i tzw. wideo rozmowy. Podczas pracy w domu zdecydowanie wskazane jest spokojne robienie przerw co 25-30 minut. Niezależnie od tego, czy chodzisz po mieszkaniu, domu, ogrodzie, Twoje ciało na pewno Ci podziękuje. Oprócz poruszania kośćmi, jelitami, mięśniami – dotleniasz mózg.
- Przestrzegaj reżimu picia
Picie to temat, który nie dotyczy tylko pracy w domu. Ludzie na ogół mają problemy z piciem zalecanej ilości płynów. Niestety ta ważna czynność jest mocno niedoceniana i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej konsekwencji. Kubek – najlepiej jak największy – postawiony na biurku, który podświadomie zmusza do picia, jest zdecydowanie świetnym motywatorem do wypicia odpowiedniej ilości płynów.
Wskazówka: najzdrowsza jest czysta woda - oczywiście nie możemy temu zaprzeczyć, ale polecamy również wypróbowanie hipotonicznego napoju Hypofit, który pomoże utrzymać nawodnienie organizmu i dostarczy organizmowi niezbędnych witamin.
- Ustal swój harmonogram
Jeśli masz dokładny harmonogram od firmy, tak jakbyś naprawdę był w biurze, to jest to dobre rozwiązanie. Jednak wielu pracowników pracujących w domu przekłada pracę na późniejsze godziny w ciągu dnia lub gorzej na godziny wieczorne lub nocne. Dlatego tak ważne jest ustalenie dokładnego harmonogramu pracy, aby nie zostawiać zadań w toku i tym samym niepotrzebnie nie zmniejszać wydajności swojej pracy.
Wskazówka: jeśli masz problem z koncentracją, możesz spróbować m.in. naturalny stymulant Tauryna, który nadaje się właśnie do pracy wymagającej stałej koncentracji.
- Użyj światła dziennego
Ustaw swoje krzesło tak, aby zużywać jak najwięcej światła dziennego i nie musieć włączać światła w domu. Oprócz oszczędności na energii elektrycznej zyskają również Twoje oczy, dla których światło dzienne jest o wiele przyjemniejsze i bardziej naturalne. Jeśli twoja praca na to pozwala, postaraj się ją jak najszybciej zakończyć, aby nie musieć siedzieć przed komputerem wieczorem, a nawet w nocy. Naświetlanie z monitora, szczególnie w nocy i bez światła bocznego, może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu, a dodatkowo skracasz noc i pogarszasz jakość snu.
- Usiądź naturalnie
Nogi na stole, laptop na kolanach i krzywy kręgosłup to chyba najgorsze możliwe połączenie pracy i koncentracji. Dostosuj swoje biurko, czy to w salonie, kuchni czy biurze, aby siedzieć wygodnie i, co najważniejsze, naturalnie.
Wskazówka: dla zdrowego siedzenia zalecamy również stosowanie dużej piłki. Angażujesz więcej mięśni.
- Oddzielny czas na jedzenie i czas na pracę
Jeśli masz już zaplanowane śniadanie lub lunch stwórz na to czas i miejsce. Jedzenie w pracy nie jest w pełni odpowiednią czynnością, zwłaszcza jeśli chodzi o stres i późniejsze trawienie. Chociaż wielozadaniowość jest popularna i czasami konieczna, spróbuj ćwiczyć ją gdzie indziej. Jedzenie powinno pozostać przyjemnym i spokojnym doświadczeniem. Przecież w normalnych okolicznościach, gdy idziesz w pracy na przerwę, też nie zabierasz ze sobą komputera.