LIMITOWANA OFERTA 1 + 1 batony kolagenowe Joint Bar czekolada-banan

Choroby układu sercowo-naczyniowego są częstą przyczyną zgonów na świecie: jak możemy temu zapobiec?
Choroby układu sercowo-naczyniowego są częstą przyczyną zgonów na świecie: jak możemy temu zapobiec?

Choroby układu sercowo-naczyniowego są częstą przyczyną zgonów na świecie: jak możemy temu zapobiec?

Choroby układu sercowo-naczyniowego są częstą przyczyną zgonów na świecie: jak możemy temu zapobiec?

Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) to ogólne określenie stanów wpływających na serce lub naczynia krwionośne. Wiąże się to zwykle z gromadzeniem się złogów tłuszczu w tętnicach (miażdżyca) i zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi. Choroby układu krążenia związane są też z uszkodzeniem narządów i tkanek wchodzących w skład układu sercowo-naczyniowego, czyli serce, naczynia krwionośne – tętnice, żyły i naczynia włosowate. „CVD” jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i niepełnosprawności wśród ludzi na świecie. Dziś jednak możemy w dużym stopniu zapobiegać tej chorobie, zwłaszcza poprzez wczesną diagnozę, ale także zmianę stylu życia.

Na świecie przyczyny chorób układu krążenia (CVD) są stale rozważanym tematem, ponieważ każdego roku dotykają wielu ludzi. Niestety, istnieje kilka przyczyn i złych nawyków, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Pamiętaj, im więcej jest czynników ryzyka, tym bardziej jesteś narażony na niektóre dolegliwości zdrowotne.

  • Wysokie ciśnienie krwi           
    Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) jest jednym z głównych czynników ryzyka „CVD”. Zbyt wysokie ciśnienie krwi może poważnie uszkodzić naczynia krwionośne, czynność serca i mózg.
  • Palenie
    Palenie jest również istotnym czynnikiem ryzyka „CVD”. Szkodliwe substancje zawarte w tytoniu mogą uszkadzać i zwężać naczynia krwionośne.
  • Wysoki poziom cholesterolu
    Cholesterol to substancja tłuszczowa znajdująca się we krwi. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, może to zwężać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko zakrzepów krwi.
  • Cukrzyca
    Cukrzyca to choroba przewlekła, trwająca do końca życia. Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne, zwiększając prawdopodobieństwo ich zwężenia. Wiele osób z cukrzycą typu 2 ma również nadwagę lub otyłość, co jest również czynnikiem ryzyka „CVD”.
  • Bezczynność
    Jeśli nie ćwiczysz regularnie, masz nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i nadwagę. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko zachorowania. Regularne ćwiczenia pomogą zachować zdrowe serce. W połączeniu ze zdrową dietą,ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Inne czynniki wpływające na ryzyko rozwoju CVD:

  • Wiek – „CVD” występuje najczęściej u osób w wieku powyżej 50 lat, a ryzyko rozwoju wzrasta wraz z wiekiem.
  • Płeć – częściej obserwuje się u mężczyzn jak u kobiet.
  • Dieta – niezdrowa dieta może prowadzić do wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi.
  • Alkohol — nadmierne spożycie alkoholu może również zwiększyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi oraz przyczynić się do przybierania na wadze.

Zalecenia dotyczące profilaktyki:

Dieta                                                                                                                   

Dla zdrowego serca zalecana jest zdrowa i zbilansowana dieta:

  • Niski poziom tłuszczów nasyconych – staraj się spożywać zdrowsze źródła tłuszczu, takie jak świeże ryby, orzechy i nasiona lub oliwa z oliwek. Unikaj fast foodów, ciast i herbatników.
  • Niski poziom soli – pomyśl o mniejszym spożyciu – mniej niż 6 g dziennie.
  • Zmniejsz spożycie cukru.
  • Upewnij się, że jesz wystarczającą ilość błonnika i produktów pełnoziarnistych.
  • Jedz dużo owoców i warzyw.

Ćwicz regularnie                                                                                                           

Dorosłym zaleca się wykonywanie co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo. Na przykład skup się na jeździe na rowerze, bieganiu lub szybkim marszu. Jeśli na początku uważasz tempo za trudne, zacznij od poziomu, na którym czujesz się komfortowo i stopniowo zwiększa czas trwania i intensywność swojej aktywności. 

Utrzymuj wagę                                                                                                   

Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły, połączenie regularnych ćwiczeń i zdrowej diety może pomóc Ci schudnąć. Jeśli nie możesz schudnąć, odwiedź eksperta, który ułoży indywidualny plan odchudzania i zaleci wszystkie niezbędne badania w tym zakresie.

Ogranicz alkohol                                                                                                            

Jeśli pijesz alkohol, staraj się nie przekraczać zalecanego limitu jednostek alkoholu na tydzień. Jeśli chcesz cieszyć się ulubionym napojem alkoholowym, nie powinieneś pić więcej niż: mężczyźni: trzy do czterech jednostek, kobiety: dwie do trzech jednostek dziennie. Jedna jednostka odpowiada 10 g alkoholu, co może stanowić około 3 dcl piwa, 1 dcl wina lub 10 ml mocnego alkoholu. Jednak nawet te jednostki mogą się różnić w zależności od rodzaju alkoholu. Należy pamiętać, że regularne picie alkoholu niesie za sobą szereg zagrożeń dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ wykazano, że uszkadza wątrobę, przewód pokarmowy, serce, naczynia krwionośne, nerwy, ale także mózg.

Wybierz odpowiednie suplementy diety:

Nattokinaza                                                                                                                               

Aby zapobiec powstawaniu zakrzepów, zalecamy włączenie enzymu Nattokinase plus, który jest odpowiedni dla wszystkich osób, które chcą mieć czysty krwioobieg bez nadmiernej ilości fibryny. Suplement jest również idealnym wyborem dla osób często podróżujących m.in. - Na tzw „Economy Class Syndrome” (obrzęk nóg spowodowany długimi i częstymi lotami). Nadaje się również dla osób starszych, ponieważ z wiekiem czują się mniej spragnieni. Im mniej płynów osoba spożywa, tym gęstsza krew. Stwarza to większe ryzyko tworzenia się pajęczyny fibrynowej. Nattokinaza jest również skuteczna dla sportowców, ponieważ przyspiesza regenerację po kontuzjach i operacjach.

Lecytyna                                                                                                                                                         

Nazywany również wegańską Omegą. W ramach profilaktyki przeciw „CVD” zalecamy włączenie lecytyny, która jest substancją ważną dla każdego organizmu. Jednocześnie jest naturalną częścią każdej żywej komórki - mięśnia, nerwu, mózgu. Lecytyna sojowa wspomaga funkcje organizmu, zapewnia dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Jest to również popularny suplement wśród sportowców, szczególnie ze względu na jego zdolność do przyspieszania regeneracji i poprawy wykorzystania białka. To także idealny dodatek dla osób, które chcą  poprawić jakość swojej skóry lub zwiększyć połysk włosów.