Helicobacter pylori (H. Pylori) to wciąż jedna z najczęstszych infekcji bakteryjnych na świecie, która osłabia naturalną obronę żołądka. Jest to powiększony spiralny mikroorganizm, który osadza się w wyściółce żołądka i dwunastnicy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. H. pylori jest przyczyną wielu chorób żołądka. U niektórych osób może nawet rozwinąć objawowe zapalenie żołądka, wrzody żołądka lub dwunastnicy lub gruczolakorak żołądka (rak) i wiele innych chorób. H. pylori jest również związany z niedokrwistością z niedoboru żelaza lub niedoborem witaminy B12.
Należy również pamiętać, że infekcja jest bardzo powszechna nie tylko w Europie Wschodniej, ale także w Afryce i większości krajów azjatyckich, dlatego decydując się na podróż do tych krajów ważną rolę odgrywa profilaktyka i odpowiednia dieta, a także leczenie, jeśli bakterie osiadły w Twoim ciele.
Objawy
Objawy niepożądanych bakterii w organizmie są na początku trudne do rozpoznania, ponieważ są niewielkie i wiele osób myli je z normalnymi problemami trawiennymi. Na początku może wystąpić zmniejszony apetyt, ucisk w górnej części żołądka, a także wzdęcia,nieświeży oddech lub niestrawność. Wykrycie bakterii jest szczególnie ważne na wczesnym etapie, ponieważ wtedy najlepiej leczyć infekcję.
Helicobacter i probiotyki
Probiotyki to grupa pożytecznych bakterii, które poprzez różne mechanizmy zwiększają szybkość leczenia infekcji H. pylori, ponieważ stabilizują i wzmacniają naturalną barierę mikrobiologiczną błony śluzowej jelit. Wysokiej jakości probiotyki H. pylori stopniowo niszczą, zmniejszając kolonizację przewodu pokarmowego przez tę bakterię i chociaż nie niszczą całkowicie H. pylori, całkowicie hamują wzrost infekcji i wynikający z niej nieżyt żołądka. Przyczyniają się do ochrony błony śluzowej żołądka, a korzyści probiotyków wykazano nawet u dzieci, zwłaszcza podczas niestrawności, rotawirusów, infekcji, biegunki, antybiotyków, zespołu jelita drażliwego i tym podobnych. Z drugiej strony witamina U może przyczyniać się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.
Witamina U - korzyści
Kiedy w latach pięćdziesiątych rozpoczęto badania nad witaminą U, niektóre badania sugerowały, że picie 1 litra (945 ml) soku z kapusty kiszonej dziennie pomaga leczyć wrzody jelit 4 - 5 razy szybciej niż standardowa terapia przeciwwrzodowa, która była wówczas powszechnie dostępna. Już wtedy naukowcy potwierdzili, że te efekty częściowo wynikały z kilku składników odżywczych, ale także z wystarczającej podaży witaminy U.
Witamina U od lat kojarzona jest najczęściej z leczeniem wrzodów żołądka, choć służy również poprawie trawienia, wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, przyspiesza gojenie się ran i pod pewnymi względami chroni przed alergiami pokarmowymi. Może również chronić płuca, wątrobę i nerki przed uszkodzeniem, a także korzystnie wpływa na funkcje enzymatyczne i wspomaga pracę przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądka. Jego głównym zadaniem jest regulowanie wydzielania soków żołądkowych, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu optymalnego pH w żołądku. Przyczynia się do ochrony błony śluzowej żołądka oraz pozytywnie wpływa na ogólną pracę układu pokarmowego.
Dla kogo i kiedy produkt jest wskazany
- Dla osób o wrażliwym żołądku
- W przypadku podrażnień żołądka i jelit oraz różnych dolegliwości związanych z trawieniem
- Dla osób ze skłonnością do wrzodów żołądka
- Dla osób przyjmujących leki wpływające na produkcję kwasu żołądkowego
- Po chorobach powodujących uszkodzenie błony śluzowej żołądka
- W przypadku nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego i refluksu
Żywność
Spożywając niektóre warzywa, możesz również zabezpieczyć spożycie witaminy U, ponieważ jest to naturalna substancja występująca w pożywieniu. Więc co powinieneś uwzględnić w swojej diecie, aby zwiększyć spożycie witaminy U?
- Kapusta
- Brokuły
- Szparagi
- Warzywa liściaste
- Groszek
- Szpinak