Co to jest laktoza?
Laktoza to naturalny cukier występujący naturalnie w mleku i produktach mlecznych. Ten disacharyd składa się z dwóch prostych cukrów – glukozy i galaktozy, które wchłaniają się do krwiobiegu przez wyściółkę jelita. Jeśli cierpisz na niedobór laktazy, laktoza zawarta w pożywieniu zamiast zostać przetworzona i wchłonięta, przemieszcza się do jelita grubego. W jelicie grubym normalne bakterie wchodzą w interakcje z niestrawioną laktozą, powodując objawy nietolerancji laktozy, takie jak wzdęcia, skurcze brzucha, biegunka, bóle brzucha i wymioty.
Gdzie występuje laktoza?
Laktoza występuje głównie w mleku i produktach mlecznych. Oprócz tego jest on często dodawany do różnego rodzaju przetworzonej żywności, przez co staje się powszechnym elementem naszej diety. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy lub starasz się jej unikać, ważne jest, abyś wiedział, gdzie można ją znaleźć. Laktoza znajduje się w mleku i następujących produktach mlecznych:
- jogurty,
- sery,
- masło.
Gdzie jeszcze w żywności występuje laktoza? Oprócz wymienionych, laktozę można znaleźć również w przetworzonej żywności niezawierającej produktów mlecznych, takiej jak wypieki, ciasteczka, płatki śniadaniowe, sosy, dressingi czy słodycze, w których jest stosowana jako składnik. Można go jednak znaleźć również w niektórych lekach i suplementach diety.
Alergia na laktozę
Choć często mylona jest z nietolerancją laktozy, alergia na laktozę nie jest tym samym, co nietolerancja laktozy.
W przypadku nietolerancji laktozy w organizmie brakuje enzymu laktazy, który rozkłada laktozę na prostsze cukry. Jest to zatem zaburzenie enzymatyczne, a nie alergia - przyczyną jest niewystarczająca produkcja enzymu laktazy, który rozkłada laktozę, przez komórki ścian jelit. Może to powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia, biegunka lub skurcze po spożyciu produktów mlecznych, a nawet wymioty.
Alergia na laktozę występuje częściej u niemowląt i dzieci niż u dorosłych. Podczas gdy nietolerancja laktozy dotyka głównie osoby dorosłe. Alergia na laktozę jest spowodowana spożyciem białek mleka.
Objawy alergii na laktozę to najczęściej problemy ze strony układu pokarmowego, oddechowego (wstrząs anafilaktyczny) lub skóry. Przyczyną rozwoju alergii na laktozę jest szybka reakcja alergiczna układu odpornościowego na białko mleka.
Jeśli cierpisz na alergię na mleko, będziesz musiał całkowicie wyeliminować produkty mleczne. Nawet te oznaczone jako bez laktozy. Ponieważ produkty bez laktozy nie są odpowiednie dla osób uczulonych na laktozę.
Jakie produkty wybierać w przypadku alergii na laktozę?
Jeśli masz alergię na laktozę, ważne jest, aby unikać wyłącznie produktów, które ją zawierają. Dobrą alternatywą są różnego rodzaju produkty spożywcze, takie jak:
- mleka roślinne (migdałowe, sojowe, kokosowe),
- sery wegańskie,
- produkty bez laktozy (częściowo tak w przypadku nietolerancji, nie w przypadku alergii),
- świeże owoce i warzywa,
- orzechy i nasiona (dostarczają wapnia, ryboflawiny i witaminy D),
- mięso, drób, owoce morza (źródło białka),
Jeśli regularnie ćwiczysz, zaleca się włączenie białka LactoFree 90 do diety. Jest to „ultra-pure” białko serwatkowe bez laktozy, odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na kazeinę, wrażliwym trawieniem i dietami niskowęglowodanowymi.
Osoby z nietolerancją laktozy nie są w stanie w pełni strawić cukru (laktozy) zawartego w mleku. Przestrzeganie odpowiedniej diety pomaga zapobiegać niepożądanym objawom i zapewnia wystarczającą podaż składników odżywczych, nawet jeśli wyeliminowano laktozę z diety. Zawsze czytaj etykietę, aby uniknąć spożywania laktozy i narażania się na trudności, ból i dyskomfort.