Obsah
-
1. Gdy chcę zdrowo schudnąć, wystarczy przyjmować mniej kalorii niż wydatkujemy
2. Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu jest niedopuszczalna podczas odchudzania
3. Im mniej kalorii, tym lepiej dla mojej diety
4. Suplementy diety to strata pieniędzy
5. Żywność „beztłuszczowa” jest najlepsza?
6. Małe porcje kilka razy dziennie
7. Chudy człowiek = zdrowy człowiek
8. Przybieramy na wadze z węglowodanów
9. Wszystko czego potrzebuję to spalacz tłuszczu
10. Koktajle owocowe są idealne w czasie odchudzania
W efekcie powstaje dezinformacja, którą ludzie rozprzestrzeniają między sobą. Przyjrzyjmy się 10 najczęściej powtarzającym się mitom dotyczącym odżywiania i zdrowego stylu życia.
1. Gdy chcę zdrowo schudnąć, wystarczy przyjmować mniej kalorii niż wydatkujemy
Chociaż wydawanie większej ilości kalorii niż przyjmowanie jest najważniejszym czynnikiem w odchudzaniu, nie tylko to się liczy. Opieranie się wyłącznie na liczbie kalorii może nie być w pełni funkcjonalne dla wszystkich, ponieważ czynniki takie jak brak równowagi hormonalnej, zaburzenia metaboliczne, stosowanie niektórych leków, genetyka… nie są brane pod uwagę.
Gdybyśmy mieli monitorować wyłącznie ilość kalorii, moglibyśmy zaniedbać jakość diety, ponieważ skupilibyśmy się tylko na wartości kalorycznej żywności, a nie na jej wartości odżywczej. Może to prowadzić do wyboru niskokalorycznej żywności o niskiej zawartości składników odżywczych.
Fakt: Zawsze patrz na swoje kalorie z rezerwą - upewnij się więc, że masz wystarczającą ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika i oczywiście witamin lub minerałów.
2. Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu jest niedopuszczalna podczas odchudzania
Wiele osób nadal boi się pokarmów o większej zawartości tłuszczu i stosuje diety niskotłuszczowe, gdy trochę schudną, uważają, że jest to ich klucz do sukcesu. Jednak tłuszcz w diecie jest niezbędny dla ogólnego stanu zdrowia, jego niedobór może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych.
Fakt: Żadna skrajność nie jest dobra – ani skrajnie niskotłuszczowa, ani skrajnie tłusta. Sięgnij po pokarmy, które zawierają dobroczynne tłuszcze, a przekonasz się, że będziesz w stanie znacznie skuteczniej schudnąć.
3. Im mniej kalorii, tym lepiej dla mojej diety
Spożywanie zbyt małej ilości kalorii może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i długotrwałych konsekwencji zdrowotnych. Chociaż na krótką metę na początku wydaje Ci się, że niskie spożycie kalorii naprawdę pomaga Ci schudnąć i poczuć się lepiej, na dłuższą metę spowolnisz metabolizm i będziesz częściej odczuwać głód.
Fakt: Diety niskokaloryczne prowadzą do efektu jo-jo. Najlepszym sposobem na utratę wagi na dłuższy czas jest oprócz przestrzegania diety zmiana stylu życia.
4. Suplementy diety to strata pieniędzy
Choć najważniejsza jest zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta, suplementy diety, stosowane w odpowiedniej formie, mogą przynieść wiele korzyści. Ich spożywanie ma na celu uzupełnienie spożycia niektórych składników odżywczych,jeśli osoba z różnych powodów nie jest w stanie przyjmować ich w wystarczających ilościach w postaci normalnej diety (sportowcy, osoby starsze, ciąża, szczególne problemy zdrowotne…).
Fakt: Dla niektórych osób suplementy diety są bardzo dobrym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia lub poprawę wyników sportowych.
5. Żywność „beztłuszczowa” jest najlepsza?
W sklepach jest wiele produktów oznaczonych jako niskotłuszczowe, beztłuszczowe, mniej tłuste… Chociaż produkty te są atrakcyjne dla osób chcących pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, zazwyczaj nie są najlepszym wyborem.
Fakt: Te produkty często zawierają znacznie więcej dodatku cukru i soli niż ich klasyczne „tłuszczowe” warianty. Lepiej zrezygnować z tych produktów i raczej pozwolić sobie na mniejszą ilość klasycznych pełnowartościowych potraw.
6. Małe porcje kilka razy dziennie
Wiele osób stosuje metodę małych porcji, które rozkładają na kilka posiłków dziennie. Chociaż jest to stosunkowo dobry sposób odżywiania, może po prostu komuś nie odpowiadać. Jeśli człowiek jest zdrowy, częstotliwość jego posiłków nie ma znaczenia, ważne jest, aby zaspokajał swoje potrzeby energetyczne.
Fakt: W ogóle nie jest określone, ile i jakie porcje jedzenia w ciągu dnia są lepsze. Dla każdego jest coś innego, ważne jest, abyśmy nie spożywali za mało lub za dużo kalorii.
7. Chudy człowiek = zdrowy człowiek
Prawdą jest, że otyłość wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, od cukrzycy, przez wysoki poziom cholesterolu po choroby serca. Najważniejsze to zmienić styl życia, dobrze się odżywiać, dobrze spać i poruszać się. Wraz z tą zmianą pojawią się dodatkowe korzyści, takie jak utrata wagi.
Fakt: To, że ktoś jest szczupły, nie oznacza, że jest zdrowy. Podobnie osoba bardziej otyła nie zawsze musi być chora.
8. Przybieramy na wadze z węglowodanów
Tak jak winę za przybieranie na wadze przypisuje się tłuszczowi, tak też przypisuje się ją węglowodanom. Ale prawda jest taka, że bez węglowodanów nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Najlepsze węglowodany są te, które zawierają dużą ilość błonnika, witamin i minerałów oraz dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Powinniśmy ograniczyć spożycie węglowodanów z różnych ciast, słodzonych napojów, słodyczy…
Fakt: Węglowodany są ważnym paliwem dla naszego organizmu. Wybieraj w szczególności polisacharydy, ogranicz węglowodany proste, próbując zredukować wagę. Połącz węglowodany z białkami, co zapewni bardziej stopniowe i długotrwałe uwalnianie energii.
9. Wszystko czego potrzebuję to spalacz tłuszczu
Stale spotykamy się z tym, że ludzie uważają spalacze tłuszczu za rodzaj cudownej pigułki, którą zażywają i następnego dnia będą mieli o kilogram mniej. Ale tak naprawdę to nie działa. Spalacze tylko pomagają nam spalać ukryte rezerwy tłuszczu.
Fakt: spalacze tłuszczu stosuje się w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną.Spalacze działają na zapasy tłuszczu, które zamieniają w energię, którą wykorzystujemy podczas uprawiania sportu.
10. Koktajle owocowe są idealne w czasie odchudzania
Różne koktajle to świetny sposób na uzupełnienie organizmu w niezbędne witaminy, minerały czy błonnik. Jednak w owocowych szejkach jest też dużo cukru, więc musisz uważać na ilość, którą jesz. Przede wszystkim przygotuj koktajl w domu, te kupione w sklepie często są jeszcze słodzone.
Fakt: Smoothie jest dobre, ale tylko do pewnego stopnia. Alternatywnie, dodaj do swojego szejka więcej nieskrobiowych warzyw lub białka i mniej słodkich owoców.